Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” zawieszony | Konstancin-Jeziorna

Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” zawieszony

29-11-2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków w programie „Czyste powietrze”. Ma to związek z jego planowaną reformą. Co ważne, wszystkie dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone, a dotacje wypłacone zgodnie z harmonogramem. Nabór ma wrócić wiosną 2025 r. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad reformą programu „Czyste powietrze”. Ma ona uszczelnić system przed nadużyciami oraz usprawnić i przyspieszyć procedury, dzięki czemu zwiększy się skuteczność działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Przyjmowanie wstrzymane

Aby przeprowadzić potrzebne zmiany w programie i jednocześnie uruchomić w połowie grudnia specjalny program skierowany do mieszkańców terenów dotkniętych powodzią, NFOŚiGW w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska podjął decyzję o wprowadzeniu od 28 listopada br. przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków. Co ważne, wszystkie dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone, a dotacje wypłacone zgodnie z harmonogramem. „Czyste powietrze” powróci w odświeżonej formule wiosną 2025 r., a jeszcze w tym roku mamy poznać finalną wersję nowych zasad. 

Nowa formuła

Wiadomo już, że nowe reguły obejmą:

  • zaliczki na konto beneficjenta – dotacje będą wypłacane bezpośrednio na rachunek beneficjenta, a nie wykonawcy, co zwiększy kontrolę nad wydatkami;
  • limity dotacji – wprowadzone zostaną limity na poszczególne kategorie kosztów, aby lepiej zarządzać środkami;
  • wsparcie dla najuboższych – środki trafią przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących;
  • standard energetyczny – realizowane inwestycje będą musiały zapewnić określony standard efektywności energetycznej,
  • więcej kontroli – planowane są częstsze inspekcje na miejscu, a także surowe sankcje wobec firm przyłapanych na nieuczciwych praktykach.

Nowością będzie również zaangażowanie operatorów, w tym gmin, które pomogą gospodarstwom domowym w realizacji inwestycji – od planowania aż po rozliczenie. Dzięki temu proces stanie się bardziej przejrzysty i odporny na oszustwa, a inwestycje w termomodernizację będą efektywniejsze, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. W przyszłości powstanie również lista rekomendowanych wykonawców, czyli firm sprawdzonych pod kątem jakości i rzetelności.

Program w liczbach

Do tej pory do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło ponad milion wniosków na łączną kwotę 37 miliardów złotych. Podpisano ponad 820 tys. umów na około 26 mld zł, a wypłacone środki sięgnęły niemal 14 mld zł, obejmując 650 tys. beneficjentów. Szczegółowe informacje na remat programu można znaleźć na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Lekasze

    Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – gdzie się zgłosić po…

    Majówka sprzyja wypoczynkowi, ale niespodziewane problemy zdrowotne mogą zepsuć plany. Gdzie szukać pomocy, gdy przychodnie są zamknięte? W Konstancinie-Jeziornie nocną i świąteczną opiekę zdrowotną zapewnia Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER.
  • Niebieski autobus jadący ulicą w pobliżu sklepu Lidl, na tle trwających prac drogowych i świeżo ułożonego chodnika.

    Znamy trasę oraz rozkład jazdy nowej linii autobusowej L55

    Znamy szczegóły dotyczące trasy i rozkładu jazdy nowej linii autobusowej L55, która od najbliższego poniedziałku (5 maja) połączy Skolimów z Klarysewem w centrum Konstancina-Jeziorny. W godzinach szczytu autobusy będą kursować co 45 minut, a poza nimi – co 60 minut.