Narodowe czytanie „Nad Niemnem” w Trójce | Konstancin-Jeziorna

Narodowe czytanie „Nad Niemnem” w Trójce

18-09-2023
Narodowe Czytanie w SP 3

W Szkole Podstawowej nr 3 w Konstancinie-Jeziornie odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie czytali powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Narodowe Czytanie to odbywająca się co roku akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby oraz instytucje w kraju i za granicą. Po raz pierwszy akcja ta została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego i w związku z tym, jako lekturę do Narodowego Czytania wybrano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Już po raz trzeci do tej ogólnopolskiej akcji przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Konstancinie-Jeziornie.

Narodowe Czytanie w Trójce

W miniony czwartek (14 września) odbyło się Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego. Wybrane fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” wspólnie czytali nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: Dominika Chorosińska – posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i aktorka, Tomasz Wicha – doradca w Departamencie Programów Naukowych i Inwestycji Ministra Edukacji i Nauki, Anita Zakrzewska – kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. A wszystko to działo się w sali gimnastycznej przed licznie zgromadzoną szkolną społecznością.

Niezwykła powieść

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 r. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Doceniono w niej m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.
 

Galeria zdjęć

 

 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • autobus na ulicy

    Od soboty wakacyjne zmiany w komunikacji publicznej

    Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie od najbliższej soboty (22 czerwca) wprowadza wakacyjną organizację komunikacji miejskiej. Niewielkie zmiany w rozkładach jazdy obejmą także wybrane linie autobusowe kursujące po gminie Konstancin-Jeziorna i będą obowiązywać do 31 sierpnia.
  • Kobieta stoi na tle ściany z czerwonej cegły

    Nowy wydział w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

    W konstancińskim magistracie powstał Wydział Rozwoju, Polityki Gospodarczej i Komunikacji Społecznej. Będzie on odpowiedzialny m.in. za współpracę samorządu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, a także organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi.