Nie daj się złowić cyberprzestępcom – kampania informacyjna | Konstancin-Jeziorna

Nie daj się złowić cyberprzestępcom – kampania informacyjna

17-08-2021

Komenda Powiatowa Policji wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Piasecznie zorganizowali kampanię informacyjną przestrzegającą przed oszustwami internetowymi. W urzędach, przychodniach oraz innych miejscach użyteczności publicznej pojawiły się plakaty oraz ulotki ze wskazówkami jak nie dać się złowić cyberprzestępcom. 

Od początku tego roku w powiecie piaseczyńskim odnotowano blisko 150 oszustw internetowych. Tyle zostało oficjalnie zgłoszonych do organów ścigania. Jednak ich liczba może być znacznie większa, gdyż nie wszyscy, którzy padli ofiarą oszustów zgłaszają to na policję. Aby uchronić kolejne osoby przed cyberprzestępcami Komenda Powiatowa Policji wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Piasecznie zorganizowali kampanię informacyjną przestrzegającą przed oszustwami internetowymi. W miejscach użyteczności publicznej, m.in.: w urzędach i przychodniach zdrowia, pojawiły się plakaty oraz ulotki ze wskazówkami jak nie dać się oszukać.

Fałszywe e-maile i SMS-y

Jak informują organizatorzy kampanii, w ostatnim czasie najpopularniejszą z metod oszustwa internetowego jest tzw. phishing. Nazwa ta kojarzy się z fishingiem, czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują odpowiednio przygotowaną „przynętę” – podszywając się m.in.: pod dostawców prądu, gazu, firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych – wysyłają do nas fałszywe e-maile i SMS-y z treścią o konieczności niedużej dopłaty. W przesłanej wiadomości często znajduje się link, po kliknięciu którego zostaniemy przekierowani na stronę internetową łudząco przypominającą tę operatora usługi bądź banku. Kiedy dokonujemy płatności zaległości cyberprzestępcy przechwycają nasze dane do logowania. Potem, dzięki nim bez problemu mogą wejść na nasz rachunek bankowy i ukraść zgromadzone na nim środki. 

Jak nie dać się złowić?

Dopóki nie mamy pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie powinniśmy klikać w żadne przesłane linki, ani odpowiadać na wiadomość. Czytając jej treść, zwróćmy uwagę na nazwę wskazanej w niej strony internetowej – upewnijmy się, że taka faktycznie istnieje – oraz na poprawność pisowni. Wiele wiadomości phishingowych zawiera bowiem błędy gramatyczne oraz interpunkcyjne.  

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Dzieci bawiące się klockami, siedzą na podłodze w przedszkolu.

    Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów…

    W poniedziałek (5 maja) rusza nabór uzupełniający do miejskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W dziewięciu placówkach dostępnych jest jeszcze łącznie 109 wolnych miejsc. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
  • Grafika informacyjna zapraszająca mieszkańców sołectw i osiedli na cykl spotkań z burmistrzem Michałem Wiśniewskim, dotyczących inwestycji, planów i potrzeb lokalnej społeczności.

    7 maja spotkanie z mieszkańcami Piasków, Cieciszewa i…

    Przed nami czwarte spotkanie z burmistrzem gminy Konstancin-Jeziorna w ramach cyklu „Porozmawiajmy o waszej okolicy”. Tym razem zaproszenie kierowane jest do mieszkańców sołectw Piaski, Cieciszew i Dębówka. Zebranie odbędzie się 7 maja o godz. 18.00 w Domu Ludowy w Cieciszewie.