Niedługo ruszają wypłaty dodatku węglowego | Konstancin-Jeziorna

Niedługo ruszają wypłaty dodatku węglowego

06-10-2022

Gmina Konstancin-Jeziorna otrzymała z budżetu krajowego ponad 2,1 mln zł na wypłatę dodatku węglowego. W najbliższych dniach pieniądze trafią do pierwszych mieszkańców, którzy złożyli w Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek o takie wsparcie. A zrobiło to już prawie tysiąc osób.

Podczas 45. sesji Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna, która odbyła się w minioną środę (5 października), rajcy jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie zmian budżetowych na 2022 rok. Były one związane z otrzymaniem pierwszej transzy pieniędzy na wypłatę dodatku węglowego – ponad 2,1 mln zł. Dzięki temu już w najbliższych dniach Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie rozpocznie wypłatę świadczeń. Do tej pory (stan na 6 października 2022 r.) wniosek o dodatek węglowy złożyło już 974 mieszkańców gminy na łączną kwotę ponad 2,9 mln zł. Wypłaty będą realizowane sukcesywnie w miarę otrzymywania od wojewody mazowieckiego środków na ten cel.

Dodatek węglowy

Dla przypomnienia – dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, które wykorzystują ten surowiec jako podstawowe źródło ogrzewania. Wynosi on jednorazowo 3 tys. zł.  Wnioski o wypłatę dodatku można składać elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie (ul. Rycerska 13). Obsługę interesantów prowadzą pracownicy Wydziału Systemu Pomocy Społecznej (pokój  nr 1, 2. piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–15.00. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód. 

Dodatek do opału

W związku z nowelizacją przepisów obecnie o dodatek do opału mogą ubiegać się również gospodarstwa, które do ogrzewania domu wykorzystują inne źródła ciepła. Chodzi tu o:

 • kocioł lub innego typu urządzenie na pelet drzewny lub inny rodzaj biomasy (3 tys. zł dodatku) lub drewno kawałkowane (1 tys. zł dodatku);
 • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG (500 zł dodatku);
 • kocioł olejowy (2 tys. zł dodatku).

Należy jednak pamiętać, że pomoc nie przysługuje już gospodarstwom „objętym pozytywnym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego”. Także w przypadku tego wsparcia źródło ciepła musiało być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przed 11 sierpnia 2022 r. Wniosek o dodatek do opału można złożyć przez ePUAP lub osobiście w OPS-ie – poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 10.00–15.00.

Terminy

Osoby, które chcą jeszcze ubiegać się o dodatek węglowy lub dodatek do opału, na złożenie wniosku mają czas do 30 listopada 2022 r. Ważne! Na jeden adres przysługuje jeden dodatek. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 22 756 34 84 wew. 22–24, 27 lub 33 oraz na stronie internetowej: www.opskonstancinjeziorna.pl.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

  Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

  Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
 • Dokumenty firmowe i pieniądze

  Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

  Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.