Niepoprawni marzyciele – spotkanie historyczne w Parku Zdrojowym | Konstancin-Jeziorna

Niepoprawni marzyciele – spotkanie historyczne w Parku Zdrojowym

23-05-2024

W najbliższą sobotę (25 maja) w ramach plenerowej wystawy przestrzennej „Oblicza Niepodległości” w Parku Zdrojowym odbędzie się spotkanie historyczne „Niepoprawni marzyciele”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie też piknik historyczny. Początek o godz. 12.00.

Sobotni panel pt. „Niepoprawni marzyciele” jest częścią cyklu historycznych spotkań towarzyszących interaktywnej, plenerowej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego, którą można oglądać w konstancińskim Parku Zdrojowym do 30 czerwca.

Spotkanie i piknik

Spotkanie odbędzie się obok Konstancińskiego Domu Kultury przy ul. Mostowej 15 i będzie poświęcone wybitnym postaciom, które odegrały ważne role w drodze Polski do niepodległości. Wezmą w nim udział historycy – prowadzący Witold Rawski oraz jego gość dr Krzysztof Jabłonka. Panelowi będzie też towarzyszyć piknik historyczny, podczas którego Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” zaprezentuje umundurowanie, uzbrojenie i pojazdy wojskowe z minionych epok. A to wszystko od godz. 12.00. Kolejne spotkania z historykami zaplanowano:

  • 8 czerwca – pt. „Bić się czy nie bić?”,
  • 15 czerwca – pt. „Nie tylko trzepot rzęs”,
  • 22 czerwca – pt. „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość?”.

Wystawa „Oblicza Niepodległości”

Wystawa „Oblicza Niepodległości” składa się z ponad 200 różnorodnych brył wykonanych z blachy lustrzanej odzwierciedlającej „przeglądanie się rzeczywistości w lustrze historii” i jest próbą zmierzenia się nie tylko z burzliwą historią Polski od XVIII do XX wieku, ale także odpowiedzi na pytanie, jak przeszłość naszego narodu wpływa na teraźniejszość. Publiczność nie tylko może zwiedzić wystawę, ale także ją współtworzyć, zapisując na lustrach swoje refleksje i odpowiedzi na postawione pytania, dotyczące przyszłości Polski, w której chcieliby żyć. Instalację znajdziemy na polanie w pobliżu rzeźby wilków. Wstęp na wystawę oraz wydarzenia jej towarzyszące jest bezpłatny. 

Organizatorzy

Opiekę historyczną nad wystawą sprawuje Witold Rawski. Organizatorem instalacji jest Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, a jej partnerami są: Gmina Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury, Uzdrowisko Konstancin-Zdrój i Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”. Projekt współfinansuje Fundacja PGE.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • Dzieci bawiące się klockami, siedzą na podłodze w przedszkolu.

    Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów…

    W poniedziałek (5 maja) rusza nabór uzupełniający do miejskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W dziewięciu placówkach dostępnych jest jeszcze łącznie 109 wolnych miejsc. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
  • Grafika informacyjna zapraszająca mieszkańców sołectw i osiedli na cykl spotkań z burmistrzem Michałem Wiśniewskim, dotyczących inwestycji, planów i potrzeb lokalnej społeczności.

    7 maja spotkanie z mieszkańcami Piasków, Cieciszewa i…

    Przed nami czwarte spotkanie z burmistrzem gminy Konstancin-Jeziorna w ramach cyklu „Porozmawiajmy o waszej okolicy”. Tym razem zaproszenie kierowane jest do mieszkańców sołectw Piaski, Cieciszew i Dębówka. Zebranie odbędzie się 7 maja o godz. 18.00 w Domu Ludowy w Cieciszewie.