Oddali hołd bohaterom, poległym i pomordowanym | Konstancin-Jeziorna

Oddali hołd bohaterom, poległym i pomordowanym

17-09-2025
UMiG

W środę (17 września), w 86. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, gmina Konstancin-Jeziorna oddała hołd bohaterom, poległym i pomordowanym. W imieniu mieszkańców kwiaty przed pomnikiem ofiar katyńskich złożyli przedstawiciele samorządu oraz delegacje ze szkół.

Pomnik „Katyń – ocalić od zapomnienia”, zlokalizowany w pasażu im. Henryka Sienkiewicza, upamiętnia 14 mieszkańców Konstancina-Jeziorny, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje. Inicjatorką jego budowy była Hanna Gutkowska, a wnioskodawcą – Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. 

W 86. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę gmina Konstancin-Jeziorna pamiętała o tamtych wydarzeniach. W środę (17 września) przedstawiciele samorządu oraz delegacje ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie oddali hołd ofiarom komunizmu. 

Kwiaty w imieniu samorządu i mieszkańców gminy złożyli Piotr Napłoszek – zastępca burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, Karolina Komar-Osińska – przewodnicząca Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna oraz radni Rady Miejskiej. 

– Szczególnie dziś, w tych trudnych czasach, gdy za naszą granicą toczy się wojna, niezwykle ważne są wzajemna empatia oraz pamięć o tych, którzy oddali życie w obronie naszej wolności – podkreślił Piotr Napłoszek, zastępca burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna.

Hołd poległym i pomordowanym oddali także: Edyta Markiewicz-Brzozowska – dyrektorka Konstancińskiego Domu Kultury, Witold Rawski – lokalny pasjonat historii a także przedstawiciele delegacji ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. Ponadto przy pomniku ofiar katyńskich wartę honorową pełniła Straż Miejska. 

Galeria zdjęć

Autor
Aneta Tapanchev

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Alert meteo: Burze – ostrzeżenie pierwszego stopnia

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje w powiecie piaseczyńskim w czwartek (20 sierpnia) od godz. 5.00 do godz. 11.00. Służby apelują o zachowanie ostrożności.
  • Plakat promujący Dożynki Gminne w Słomczynie, które odbędą się 30 sierpnia 2026 r. przy OSP Słomczyn przy ul. Wiślanej 83, z występami zespołu Polka, Boogie Night i Playboys.

    30 sierpnia bawimy się na Dożynkach Gminnych w Słomczynie

    Już niedługo bawić będziemy się na Dożynkach Gminnych w Słomczynie. Za tegoroczne plony wspólnie podziękujemy 30 sierpnia. W programie nie zabraknie tradycyjnego korowodu, konkursów, występów artystycznych oraz koncertu gwiazdy wieczoru – zespołu Playboys.