Odpady należy wystawiać zgodnie z harmonogramem ich wywozu | Konstancin-Jeziorna

Odpady należy wystawiać zgodnie z harmonogramem ich wywozu

13-05-2023
Worki zalegające przed jedną z posesji przy ul. Granicznej

Worki z trawą, stare meble czy inne gabaryty zalegające dniami przy posesjach to niestety coraz częstszy widok w Konstancinie-Jeziornie. Dlatego magistrat przypomina – poszczególne frakcje odpadów należy wystawiać wyłącznie w wyznaczonym dniu ich odbioru, zgodnie z harmonogramem ich wywozu. Pośpiech może się skończyć mandatem.

Trwa intensywny sezon wiosennych prac ogrodniczych. Ich efektem są worki wypełnione po brzegi trawą, bylinami i gałęziami, które mieszkańcy wystawiają przed posesję nawet kilkanaście dni przed ich planowanym odbiorem. Niestety, jest to coraz powszechniejsze i nie dotyczy wyłącznie odpadów biodegradowalnych. Na chodnik trafiają także stare meble czy inne wielkogabaryty. Takie działania są złamaniem regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Konstancin-Jeziorna (uchwała RM nr 222/VIII/16/2020).   

Tylko w dniu odbioru

W związku z tym Urząd Miasta i Gminy przypomina, że poszczególne frakcje odpadów z zabudowy jednorodzinnej odbierane są w godz. 7.00–20.00. Pojemniki i worki należy wystawić przed posesję lub pozostawić w otwartej altanie w osi ogrodzenia wyłącznie w wyznaczonym dniu ich odbioru – do godz. 7.00, zgodnie z harmonogramem dla poszczególnych sektorów. Każde inne postępowanie jest niczym innym jak zaśmiecaniem miejsca publicznego i traktowane będzie jako wykroczenie, zagrożone karą grzywny – do 500 zł albo karze nagany, zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń. Przestrzeganie zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy egzekwują strażnicy miejscy.

Harmonogramy odbioru

Dla przypomnienia podajemy najbliższe terminy odbioru odpadów biodegradowalnych z zabudowy jednorodzinnej:

 • sektory 1. i 2. – 24 maja, 7 czerwca i 21 czerwca;
 • sektory 3. i 4. – 17 maja, 31 maja, 14 czerwca i 28 czerwca.

Aktualne harmonogramy odbioru odpadów komunalnych dostępne są na naszej stronie w zakładce: Środowisko/Gospodarka odpadami.

GPSZOK czynny pięć razy w tygodniu

Jeśli komuś zależy na czasie, posegregowane odpady, wielkogabaryty i elektroodpady, a także pozostałości remontowo-budowlane i odpady niebezpieczne, można dostarczyć samemu do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Mirkowskiej 43C w Konstancinie-Jeziornie. Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00, z wyjątkiem dni świątecznych i ustawowo wolnych od pracy.
 

Aplikacja przypomni

Mieszkańców zachęcamy również do korzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej Evenio. To niezwykle przydatne – szczególnie dla zapominalskich – narzędzie zainstalowane w smartfonie przypomni m.in. o najbliższym odbiorze odpadów komunalnych oraz poinformuje o ewentualnych zmianach w harmonogramie ich wywozu. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore. Po zainstalowaniu jej w smartfonie czy tablecie zostaniemy poproszeni o określenie naszej lokalizacji: miejscowości, ulicy i numeru domu oraz o informację, czy mieszkamy w bloku czy w domu jednorodzinnym, po czym aplikacja automatycznie ściągnie aktualny harmonogram odbioru śmieci w naszym rejonie. Ważnym udogodnieniem jest też możliwość ustawienia powiadomień. Ponadto za pomocą aplikacji można zgłosić reklamację nieodebranych śmieci. Korzystanie z Evenio jest bezpłatne.

Galeria zdjęć

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • W głównej części zdjęcia znajduje się mosiężna figurka kobiety z zawiązanymi oczami. W lewej ręce trzyma miecz, w prawej wagę. Jest to Temida – symbolizująca Wymiar Sprawiedliwości. W głębi zdjęcia widoczne są dwie dłonie w uścisku.

  Ruszył nabór kandydatów na ławników do sądów powszechnych

  W czwartek (1 czerwca) Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna rozpoczął nabór kandydatów na ławników sądowych do sądów rejonowych w Piasecznie i dla m.st. Warszawy oraz okręgowego w Warszawie. Do obsadzenia jest łącznie 9 stanowisk. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca 2023 r.
 • Sala posiedzeń, przy stole siedzi kilka osób.

  Budowa kolei aglomeracyjnej, zgłaszanie uwag do 7 czerwca

  Do środy 7 czerwca można jeszcze zgłaszać uwagi do projektu budowy kolei aglomeracyjnej z Warszawy do Piaseczna wraz z utworzeniem nowego połączenia do Konstancina-Jeziorny. Plany PKP Polskich Linii Kolejowych w minioną środę (30 maja) zostały zaprezentowane mieszkańcom na spotkaniu konsultacyjnym.