Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna | Konstancin-Jeziorna

Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna

22-04-2021
Piotr Szczurowski

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna” nadawany jest przez Radę Miejską Konstancin-Jeziorna na podstawie uchwały nr 193/VIII/15/2020 z 26 lutego 2020 r., zmienioną uchwałą nr 221/VIII/16/2020 z 30 kwietnia 2020 r. Dotychczas tytuł ten otrzymały dwie osoby – Piotr Szczurowsk, były dyrektor Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego w Jeziornie, oraz druh Zbigniew Jacek Puchnowski.


Piotr Szczurowski urodził się 17 grudnia 1906 r. w Słubicy. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1926 r. Od 1933 r. kierował szkołą powszechną w Słomczynie, również przez okres okupacji. W latach 1954–1973 był dyrektorem Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego w Jeziornie, których kontynuacją jest Zespół Szkół im. W. Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39. Piotr Szczurowski był wybitnym pedagogiem, dbającym o dobre wyniki nauczania i wychowania oraz przygotowania młodzieży do życia po ukończeniu szkoły. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi. Sprawował też funkcję przewodniczącego komitetu budowy pomnika żołnierzy powstania warszawskiego w Powsinie. Piotr Szczurowski był społecznikiem, pełnym zapału i bezinteresowności. Uczestniczył w pracach spółdzielców – PSS i GS „Samopomoc Chłopska”. W radach narodowych pracował od chwili wyzwolenia kraju, pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i wielu innych. Ojcowski dla młodzieży, otaczał ich opieką i troską. Zmarł w 1975 r. Razem z żoną spoczywa na cmentarzu parafialnym w Słomczynie.


Druh Zbigniew Jacek Puchnowski urodził się 11 września 1935 r. w Warszawie. W latach 1945–1969 mieszkał w Jeziornie przy ul. Ogrodowej oraz bardzo aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego pełniąc funkcje instruktorskie w Komendzie Chorągwi Mazowieckiej oraz w Hufcu ZHP w Piasecznie. W 1961 r. reaktywował 66. Wodną Drużynę Harcerzy im. Krzysztofa Arciszewskiego, przy Liceum Ogólnokształcącym nr 47 w Skolimowie. Rozwój wodniactwa (następnie żeglarstwa) w drużynie skolimowskiej promieniował na sąsiednie gminy. W Górze Kalwarii powołana została 99. Wodna Drużyna Harcerzy, a w Piasecznie aktywowana 37. Wodna Drużyna Harcerska, która przekształca się w 37. Żeglarską Drużynę Harcerzy. Drużynowym tej drużyny jest wychowanek harcmistrza Jacka Puchnowskiego, druh Andrzej Koprowski. W 1957 r. z inicjatywy dh. Jacka Puchnowskiego oraz dh. Kazimierza Lenarczyka (wieloletni komendant hufca Piaseczno) zostaje zorganizowany cykl szkoleń drużynowych „Puszcza” zakończone kursem instruktorskim (1961 r.) nad jeziorem Serwy. Od 1960 r. harcerze 66 WDH wyjeżdżali na obozy harcerskie i żeglarskie nad jezioro Serwy oraz spływy Czarną Hańczą i kanałem Augustowskim, które organizował druh Jacek Puchnowski. W swoich gawędach wpajał harcerzom takie wartości, jak: patriotyzm, umiejętność pracy w zespole, poszanowanie mienia publicznego, aktywność społeczna.