Ograniczona obsługa w punkcie paszportowym w Piasecznie | Konstancin-Jeziorna

Ograniczona obsługa w punkcie paszportowym w Piasecznie

07-11-2022
fot. Starostwo Powiatowe w Piasecznie

Przypominamy, że od 7 do 10 listopada punkty paszportowe w całym kraju, także ten w Starostwie Powiatowym w Piasecznie, działają w ograniczonym zakresie. W tym czasie nie złożymy wniosku paszportowego, a odbiór gotowego dokumentu będzie możliwy tylko w wybrane dni. Ma to związek z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Czasowe ograniczenia w działalności punktów paszportowych, w tym tego w Starostwie Powiatowym w Piasecznie, mają związek z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem ogólnokrajowego Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Będą utrudnienia

Planowane prace wdrożeniowe oznaczają sporo utrudnień dla petentów. I tak od 7 do 10 listopada nie złożymy wniosku o wydanie paszportu – 4 listopada to ostatni dzień ich przyjmowania przez m.in. Terenowy Punkt Paszportowy w Piasecznie. Dodatkowo odbiór gotowego dokumentu będzie możliwy tylko 7 listopada w godz. 8.00–16.00 oraz 8 listopada w godz. 8.00–13.00. Po tym terminie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, organy paszportowe wydadzą wyłącznie paszport tymczasowy. Aby taki otrzymać trzeba będzie zgłosić się do Oddziału Paszportowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego lub do jednej z jego delegatur – od godz. 14.00 w dniach 8–10 listopada. Ponadto Terenowy Punkt Paszportowy w Piasecznie w listopadzie będzie prowadził obsługę zainteresowanych z wyłączeniem Systemu Rezerwacji Wizyt Online. Wnioski o wpisanie zaproszeń cudzoziemców do ewidencji będą obsługiwane bez zmian.

Koniec papierowych wniosków

Wszystko ma wrócić do normy 14 listopada. Wtedy punkty paszportowe wznowią bieżącą obsługę, już z wykorzystaniem nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych. A wraz z jego wdrożeniem czeka nas prawdziwa rewolucja – koniec papierowych wniosków o wydanie paszportu. Od 14 listopada formularz elektroniczny wypełni za nas urzędnik na podstawie przedłożonego ważnego dowodu osobistego lub paszportu, a w razie ich braku w oparciu o dane zawarte w Systemie Rejestrów Państwowych (m.in. Rejestrze Dokumentów Paszportowych, PESEL, Dowodów Osobistych, Stanu Cywilnego). Przy odbiorze potwierdzimy tylko swoje dane i złożymy podpis na specjalnym urządzeniu elektronicznym.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Ściana budynku, ceglana czerwona elewacja. Przed nim chodnik, a w tle rosną krzewy i drzewa.

    Ostatni moment na złożenie wniosku do budżetu gminy na 2024…

    Do 30 września m.in. radni, organizacje pozarządowe i mieszkańcy mogą składać wnioski do projektu budżetu gminy Konstancin-Jeziorna na 2024 rok. Zgłaszane propozycje muszą dotyczyć wyłącznie zadań własnych gminy.
  • Mapka. Widok działki obrysowanej zieloną linią z góry.

    Działka przy ul. Wilanowskiej czeka na nowego właściciela

    Gmina Konstancin-Jeziorna sprzedaje – w drodze przetargu nieograniczonego – działkę niezabudowaną przy ul. Wilanowskiej, o powierzchni ponad 4 tys. 620 ha. Grunt trafi pod młotek 4 grudnia 2023 r. Jego cena wywoławcza to 25 mln zł.