Ograniczona obsługa w punkcie paszportowym w Piasecznie | Konstancin-Jeziorna

Ograniczona obsługa w punkcie paszportowym w Piasecznie

07-11-2022
fot. Starostwo Powiatowe w Piasecznie

Przypominamy, że od 7 do 10 listopada punkty paszportowe w całym kraju, także ten w Starostwie Powiatowym w Piasecznie, działają w ograniczonym zakresie. W tym czasie nie złożymy wniosku paszportowego, a odbiór gotowego dokumentu będzie możliwy tylko w wybrane dni. Ma to związek z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Czasowe ograniczenia w działalności punktów paszportowych, w tym tego w Starostwie Powiatowym w Piasecznie, mają związek z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem ogólnokrajowego Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Będą utrudnienia

Planowane prace wdrożeniowe oznaczają sporo utrudnień dla petentów. I tak od 7 do 10 listopada nie złożymy wniosku o wydanie paszportu – 4 listopada to ostatni dzień ich przyjmowania przez m.in. Terenowy Punkt Paszportowy w Piasecznie. Dodatkowo odbiór gotowego dokumentu będzie możliwy tylko 7 listopada w godz. 8.00–16.00 oraz 8 listopada w godz. 8.00–13.00. Po tym terminie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, organy paszportowe wydadzą wyłącznie paszport tymczasowy. Aby taki otrzymać trzeba będzie zgłosić się do Oddziału Paszportowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego lub do jednej z jego delegatur – od godz. 14.00 w dniach 8–10 listopada. Ponadto Terenowy Punkt Paszportowy w Piasecznie w listopadzie będzie prowadził obsługę zainteresowanych z wyłączeniem Systemu Rezerwacji Wizyt Online. Wnioski o wpisanie zaproszeń cudzoziemców do ewidencji będą obsługiwane bez zmian.

Koniec papierowych wniosków

Wszystko ma wrócić do normy 14 listopada. Wtedy punkty paszportowe wznowią bieżącą obsługę, już z wykorzystaniem nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych. A wraz z jego wdrożeniem czeka nas prawdziwa rewolucja – koniec papierowych wniosków o wydanie paszportu. Od 14 listopada formularz elektroniczny wypełni za nas urzędnik na podstawie przedłożonego ważnego dowodu osobistego lub paszportu, a w razie ich braku w oparciu o dane zawarte w Systemie Rejestrów Państwowych (m.in. Rejestrze Dokumentów Paszportowych, PESEL, Dowodów Osobistych, Stanu Cywilnego). Przy odbiorze potwierdzimy tylko swoje dane i złożymy podpis na specjalnym urządzeniu elektronicznym.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Mapa z lotu ptaka z zaznaczoną drogą, która będzie remontowana

    Remont ul. Prawdziwka, dwa dni utrudnień w ruchu

    Przed nami spore utrudnienia, spowodowane remontem ul. Prawdziwka. W poniedziałek (24 czerwca) droga – od ul. Muchomora do granicy z Konstancinem-Jeziorną – będzie frezowana, a we wtorek zaplanowano układanie nowej nawierzchni. W tym dniu ulica na wspomnianym odcinku będzie zamknięta dla ruchu.
  • uczniowie na zakończenie roku szkolnego

    Życzymy udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji

    Na ten dzień czekał każdy uczeń. W piątek (21 czerwca) rok szkolny 2023/2024 przeszedł do historii i rozpoczęły się upragnione wakacje. Z tej okazji podziękowania i życzenia dla całej społeczności szkolnej skierował Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.