Opieka wytchnieniowa – nabór uczestników do programu | Konstancin-Jeziorna

Opieka wytchnieniowa – nabór uczestników do programu

13-11-2023

Mieszkający w gminie Konstancin-Jeziorna członkowie rodzin i opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi nabór osób chętnych do wzięcia udziału w programie „Opieka wytchnieniowa – edycja 2024”.

„Opieka wytchnieniowa” jest programem rządowym. Powstał, by odciążyć członków rodzin i opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami od codziennych, często niełatwych obowiązków przy jednoczesnym zapewnieniu czasowego zastępstwa w tym zakresie. W 2024 r. ponownie będzie realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie.

Cel programu

Program skierowany jest do osób, które na co dzień się opiekują:

 • dziećmi do ukończenia 16. roku życia, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
 • osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wsparcie ma formę doraźnej, czasowej pomocy poprzez świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub w ramach pobytu w placówce zapewniającej całodobową opiekę takim osobom. Dzięki temu opiekunowie zyskają czas dla siebie. Będą mogli m.in. załatwić sprawy urzędowe, udać się do lekarza czy choćby pójść na spacer lub do kina. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Trwa nabór

Zainteresowani skorzystaniem z takiej formy wsparcia mogą już teraz zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy socjalni z Zespołu ds. Pierwszego Kontaktu (parter, pokój nr 5) pod nr. tel. 22 756 34 84 wew. 22. Wnioski należy składać w formie papierowej w siedzibie OPS lub mailowo na adres: kancelariaatopskonstancinjeziorna [dot] pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.opskonstancinjeziorna.pl.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • autobus na ulicy

  Od soboty wakacyjne zmiany w komunikacji publicznej

  Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie od najbliższej soboty (22 czerwca) wprowadza wakacyjną organizację komunikacji miejskiej. Niewielkie zmiany w rozkładach jazdy obejmą także wybrane linie autobusowe kursujące po gminie Konstancin-Jeziorna i będą obowiązywać do 31 sierpnia.
 • Kobieta stoi na tle ściany z czerwonej cegły

  Nowy wydział w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

  W konstancińskim magistracie powstał Wydział Rozwoju, Polityki Gospodarczej i Komunikacji Społecznej. Będzie on odpowiedzialny m.in. za współpracę samorządu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, a także organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi.