OSP Bielawa dzięki grantowi kupiła kamerę termowizyjną | Konstancin-Jeziorna

OSP Bielawa dzięki grantowi kupiła kamerę termowizyjną

29-08-2024

Ochotnicza Straż Pożarna w Bielawie wzbogaciła się o kamerę termowizyjną do drona ratowniczego. Jej zakup był możliwy dzięki nawiązaniu partnerskiej współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A., które przekazały grant – w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. 

„WzMOCnij swoje otoczenie” to ogólnopolski program grantowy realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jest on skierowany do samorządów i ich jednostek, m.in.: przedszkoli, szkół, bibliotek, ośrodków pomocy społecznej, a także do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzić ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednym z ośmiu obszarów. Są to: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, ochrona zwierząt, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie oraz inne inicjatywy mieszczące się w celach programu.

Nowoczesny sprzęt

W gronie tegorocznych laureatów programu znalazła się Ochotnicza Straż Pożarna w Bielawie. Jednostka otrzymała środki finansowe na zakupił kamery termowizyjnej do drona ratowniczego. Nowoczesny sprzęt o wartości 24 tys. zł trafił już na wyposażenie jednostki i będzie wykorzystywany podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych, działań związanych z ochroną środowiska, a także do monitorowania zagrożeń pożarowych czy akcji gaśniczych. – Przy pomocy zaawansowanej technologii dron z kamerą termowizyjną pomoże w lokalizowaniu pożarów oraz ocenie rozmiaru i zasięgu płomieni – mówi Mateusz Siudziński, prezes OSP Bielawa. – Ponadto sprzęt we mgle, dymie czy w nocy pozwoli odnaleźć osoby potrzebujące pomocy.

Warto wiedzieć

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Odpowiada też za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronach: raport.pse.pl oraz www.wzmocnijotoczenie.pl.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Wizualizacja nowoczesnego węzła przesiadkowego z autobusem, budynkiem poczekalni oraz pasażerami korzystającymi z infrastruktury transportu publicznego.

    Ponad 7,4 mln zł dofinansowania na nowy węzeł przesiadkowy

    Ponad 7,4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Konstancina-Jeziorny na budowę nowoczesnego węzła przesiadkowego przy ul. Warszawskiej. Inwestycja o wartości ponad 17,3 mln zł powstanie na gminnym terenie znanym mieszkańcom jako „żeberko”. Prace nad dokumentacją dobiegają końca.
  • Na pierwszym planie leżą plany projektowe i kask ochronny, a w tle pracują walec drogowy oraz koparka przy budowie nowej drogi.

    Gmina przygotowuje budowę kolejnych dróg w Czarnowie

    Gmina Konstancin-Jeziorna wybuduje kolejne drogi w Czarnowie. Burmistrz Michał Wiśniewski podsiał umowy na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji w północnej i południowej części miejscowości. Oprócz nowych jezdni powstaną m.in. chodniki i oświetlenie