Pamiętamy i będziemy pamiętać – rocznica likwidacji getta w Jeziornie | Konstancin-Jeziorna

Pamiętamy i będziemy pamiętać – rocznica likwidacji getta w Jeziornie

27-01-2026

We wtorek (27 stycznia), w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne losy żydowskiej społeczności naszej gminy. Przy „Macewie Pamięci” kwiaty złożyli przedstawiciele władz lokalnych, seniorzy oraz mieszkańcy Konstancina-Jeziorny.

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. To data o szczególnym znaczeniu również w historii lokalnej – 25 stycznia 1941 r. niemiecki okupant rozpoczął likwidację getta w Jeziornie. Jego mieszkańców deportowano do getta w Warszawie, skąd od lipca 1942 r. byli wywożeni do niemieckiego obozu zagłady Treblinka II.

Kwiaty pamięci

W 85. rocznicę tych tragicznych wydarzeń przed pomnikiem „Macewa Pamięci” odbyła się uroczystość upamiętniająca żydowską społeczność Jeziorny, Konstancina i okolic, zamordowaną przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. Hołd ofiarom oddali m.in. burmistrz Konstancina-Jeziorny Michał Wiśniewski, jego zastępca Piotr Napłoszek, rzecznik Rady Seniorów Gminy Konstancin-Jeziorna Grzegorz Rutkowski, zastępca dyrektora Konstancińskiego Domu Kultury Anna Klonowska, historycy Witold Rawski i Adam Zyszczyk, harcerze oraz mieszkańcy gminy. – Dziś wspominamy mieszkańców naszej gminy, których życie zostało brutalnie przerwane – powiedział burmistrz Michał Wiśniewski. – W tych trudnych czasach, gdy za naszą granicą toczy się wojna, pamięć o tych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem.

Spotkanie w Hugonówce

Historii Żydów z Jeziorny poświęcone będzie również wtorkowe spotkanie Konstancińskiego Klubu Historycznego. Odbędzie się ono o godz. 18.00 w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka” przy ul. Mostowej 15. Opowiedzą o niej historycy Witold Rawski, Paweł Komosa i Adam Zyszczyk – autorzy książki „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII wieku do 1941 roku”.

Galeria zdjęć

Autor
Aneta Tapanchev

Najnowsze aktualności

  • Zdjęcie owoców czarnej porzeczki wysuszonej wysoką temperaturą.

    Upały zniszczyły uprawy? Rolniku, zgłoś straty do 31 lipca

    Rolnicy z gminy Konstancin-Jeziorna mogą do 31 lipca składać zgłoszenia w celu ustalenia skali strat w gospodarstwie spowodowanych upałami. Chodzi o producentów m.in. poziomek, agrestu, borówki, cebuli, ogórka i pomidorów. Zebrane zgłoszenia będą podstawą do ubiegania się o pomoc.
  • Remont drogi

    Remont drogi 724 od Słomczyna do Turowic – utrudnienia do…

    Uwaga, kierowcy i pasażerowie linii 742! Są utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 724, na odcinku od Słomczyna do Turowic. Obowiązuje tam ruch wahadłowy. Na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich m.in. frezowany jest tam asfalt i układany nowy. Utrudnienia potrwają do 20 sierpnia.