Pamiętamy! Konstancinianie oddali hołd ofiarom II wojny światowej | Konstancin-Jeziorna

Pamiętamy! Konstancinianie oddali hołd ofiarom II wojny światowej

08-05-2023

Na cmentarzu parafialnym w Skolimowie upamiętniono w poniedziałek (8 maja) 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Hołd jej ofiarom i bohaterom – żołnierzom i ludności cywilnej – oddali władze i mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, kombatanci oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2.

8 maja 1945 r. zakończyła się II wojna światowa. Trwający sześć lat konflikt zbrojny pochłonął życie blisko 60 mln ludzi, w tym około 6 mln obywateli polskich. W rocznicę podpisania przez wojska hitlerowskie aktu bezwarunkowej kapitulacji obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa. Z tej okazji w poniedziałek (8 maja) kombatanci, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz gminy Konstancin-Jeziorna oddali hołd poległym i pomordowanym.

Ważna pamięć

Uroczystość odbyła się tradycyjnie na cmentarzu parafialnym w Skolimowie, przed kwaterą poległych za ojczyznę w 1939 r. Wieniec z biało-czerwonych kwiatów, w imieniu mieszkańców i samorządu, wspólnie złożyli burmistrz Kazimierz Jańczuk, Agata Wilczek – przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Ryszard Machałek i Dariusz Zieliński, zastępcy burmistrza. – Ta wojna była jedną z największych tragedii ludzkości – podkreślił Dariusz Zieliński podczas krótkiego przemówienia. – Dlatego pamięć o jej ofiarach powinna być dla nas szczególną lekcją historii i przestrogą dla przyszłych pokoleń, bo dramat z 1939 r. i brutalność wojny nie powinna się nigdy powtórzyć.

Kombatanci i uczniowie

W imieniu kombatantów pamięć ofiar uczcił Marek Szewczyk – przewodniczący koła nr 21 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Konstancinie-Jeziornie. Z kolei społeczność uczniowską reprezentowała delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w składzie: Agnieszka Bartosz-Goleniowska – wicedyrektor, Anna Woźniak i Wojciech Guszkowski – nauczyciele historii oraz Kalina Misiak, Zuzanna Kamać, Laura Kamińska i Gabriela Jesiebicka – uczennice klas ósmych.

Galeria zdjęć

 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Budynek z czerwonej cegły z duzymi oknami. Nad nim błękitne niebo.

    Pierwsze posiedzenia komisji wyborczych

    Obwodowe komisje wyborcze, odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie głosowania w zbliżających się wyborach parlamentarnych, rozpoczynają pracę. Komisarz wyborczy wyznaczył terminy pierwszych posiedzeń, na których komisje oficjalnie się ukonstytuują.
  • Śmieciarka odbiera odpady

    Przedłużona współpraca z firmą Jarper i nowe harmonogramy

    Uwaga mieszkańcy! Na okres od 1 do 31 października zostaje przedłużona współpraca z firmą Jarper Sp. z o.o., która to na terenie gminy Konstancin-Jeziorna tymczasowo świadczy usługę odbioru odpadów komunalnych. Obowiązują nowe harmonogramy dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej.