Podpowiadamy, jak spisać się szybko i bezpiecznie | Konstancin-Jeziorna

Podpowiadamy, jak spisać się szybko i bezpiecznie

10-09-2021

Już wrzesień, a Ty wciąż nie wziąłeś udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021? Podpowiadamy, jak możesz wypełnić obowiązek spisowy bez wychodzenia z domu – szybko, bezpiecznie i wtedy, kiedy chcesz.

Najprostszą i najwygodniejszą metodą jest samodzielne wypełnienie formularza na stronie www.spis.gov.pl. Logujesz się podając identyfikator PESEL lub przez profil zaufany. Formularz możesz wypełnić dla wszystkich osób, z którymi mieszkasz (np. małżonek, dzieci). Do wypełnienia formularza nie musisz się specjalnie przygotowywać, ale miej pod ręką swój numer PESEL (i domowników, jeśli wypełniasz ich formularze). Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, przypomnij sobie, w którym roku budynek został oddany do użytkowania. Jeśli masz taką możliwość, pomóż starszym członkom rodziny w wypełnieniu formularza lub, jeśli wyrażą zgodę, zrób to za nich. Dla seniorów kontakt z rachmistrzem może budzić lęk i obawę o swoje bezpieczeństwo.

Infolinia

Do końca września jest również możliwość spisania się przez telefon. Ta metoda to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza. Wystarczy zadzwonić na Infolinię Spisową pod nr tel. 22 279 99 99 i postępować zgodnie z komunikatami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pod koniec września może być duże obciążenie Infolinii i ta metoda nie będzie tak szybka jak samospis internetowy.

Punkt spisowy

Jeśli w najbliższym czasie będziesz w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, możesz skorzystać z punku spisowego i wypełnić formularz spisowy z pomocą przeszkolonej osoby. Wypełnienie obowiązku spisowego w urzędzie przebiega bardzo sprawnie, jednak trzeba dostosować się do godzin otwarcia magistratu. Warto również pamiętać, że im bliżej do końca spisu również w punkcie spisowym, czas oczekiwania na dostęp do komputera z Internetem i wsparcie członka Gminnego Biura Spisowego może się wydłużyć. Zwlekając z wypełnieniem obowiązku spisowego do ostatniej chwili ryzykujesz konieczność poświęcenia więcej czasu. W dniach 27–30 września punkt będzie czynny w godz. 9.00–19.00. Ważne! Ze względu na sytuację epidemiczną termin wizyty należy wcześniej ustalić – dzwoniąc pod nr 22 484 23 10. Wybierając się na dyżur lub do urzędu pamiętajmy o zabraniu ze sobą dowodu osobistego oraz numerów PESEL osób zamieszkujących pod danym adresem.

Rachmistrz spisowy

Podczas tegorocznego spisu powszechnego informacje zbierane są również przez rachmistrzów spisowych. Jeśli skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możesz odmówić mu przekazania danych. Wypełnienie formularza z rachmistrzem przebiega bardzo sprawnie i bezpiecznie. Jeśli chcesz się spisać szybko, bezpiecznie i wygodnie w domu, wejdź na www.spis.gov.pl i spisz przez Internet! To naprawdę proste! Jeśli sam sobie nie poradzisz, skorzystaj z pomocy najbliższych bądź urzędników.

Autor
Główny Urząd Statystyczny

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej szary napis oblodzenie. W tle widać samochód jadący ulicą asfaltową przez las.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Oblodzenie

    Pogoda znów zrobi się niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Alert obowiązuje w powiecie piaseczyńskim od północy do godz. 7.00 w sobotę (4 lutego). Drogi i chodniki mogą być śliskie.
  • Grafika wektorowa. Napis informujący o naborze do grup tematycznych wśród ekspertów i członków NGO, na tle warszawskich wieżowców.r

    Poszukiwani eksperci i przedstawiciele trzeciego sektora

    Stowarzyszenie Metropolia Warszaw przedłużyło nabór ekspertów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zaangażują się w przygotowanie „Strategii rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku”. Zgłoszenia od kandydatów będą przyjmowane do 17 lutego 2023 r.