Pola są domem wielu zwierząt – pamiętajmy o tym podczas żniw | Konstancin-Jeziorna

Pola są domem wielu zwierząt – pamiętajmy o tym podczas żniw

03-07-2026
fot. A. Piętka

Lato to jeden z najbardziej niebezpiecznych okresów dla młodych dzikich zwierząt, które ukrywają się w zbożach i na łąkach. Przyłączamy się do apelu Fundacji Kopytka z Nadzieją i prosimy rolników o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac polowych i zbliżających się żniw.

Chwila nieuwagi może kosztować życie. W środę (1 lipca) na terenie gminy Konstancin-Jeziorna doszło do tragicznego zdarzenia z udziałem młodej sarny, która została ranna podczas prac polowych. Przedstawiciele Fundacji Kopytka z Nadzieją –  która od jesieni 2025 r. zapewnia
pomoc dzikim zwierzętom z terenu gminy Konstancin-Jeziorna – próbowali ją uratować. Niestety, zwierzę doznało tak rozległych obrażeń, że nie miało żadnych szans. Aby zakończyć jego cierpienie, konieczne było podjęcie decyzji o eutanazji.

Kilka prostych zasad

To smutne zdarzenie przypomina, że chwila nieuwagi może mieć dramatyczne konsekwencje dla dzikiej przyrody. Dlatego wspólnie z Fundacją Kopytka z Nadzieją apelujemy do rolników o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac polowych. 

Przed rozpoczęciem koszenia warto pamiętać o kilku prostych zasadach: 

  • przejść fragment pola i sprawdzić jego obrzeża;
  • rozpoczynać koszenie od środka pola w kierunku jego obrzeży, dając zwierzętom szansę na ucieczkę;
  • zwracać szczególną uwagę na pola sąsiadujące z lasami, zadrzewieniami i łąkami.

Dla wielu gatunków zwierząt pola uprawne są miejscem schronienia i wychowu młodych. Kilka minut poświęconych na sprawdzenie terenu może uratować życie saren, zajęcy czy ptaków.

Internetowa zbiórka

Jednocześnie przypominamy, że Fundacja prowadzi zbiórkę online, z której środki przeznaczane są na działania realizowane na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Organizacja deklaruje pełną transparentność – miesięczne zestawienia przychodów i kosztów będą publikowane jako informacja publiczna. Zebrane fundusze zostaną wykorzystane m.in. na transport, sprzęt specjalistyczny, leczenie oraz całodobową opiekę weterynaryjną. Zbiórkę można wesprzeć na stronie www.ratujemyzwierzaki.pl.

Autor
Łukasz Kubiak

Najnowsze aktualności

  • Grupa młodzieży stoi tyłem w szpalerze, obejmując się ramionami w hali sportowej. Przed nimi powieszona jest biała flaga z logo organizacji oraz napisem „CISV poland building global friendship”. W tle na szkolnych drabinkach wiszą flagi państwowe, m.in. Szwecji, Norwegii, Niemiec i Francji.

    26 lipca dzień otwarty na międzynarodowym obozie

    Konstancin-Jeziorna po raz kolejny stał się domem dla uczestników międzynarodowego obozu CISV Polska. W najbliższą niedzielę (26 lipca) organizatorzy zapraszają mieszkańców na dzień otwarty w Zespole Szkół im. Władysława Reymonta. Wstęp wolny!
  • Badanie

    Darmowa płynna cytologia i badanie PSA przed urzędem

    Gmina Konstancin-Jeziorna zachęca mieszkańców do regularnych badań oraz przeznacza środki na profilaktykę zdrowotną. Przed magistratem będzie można m.in. bezpłatnie wykonać płynną cytologię oraz badanie PSA – antygenu gruczołu krokowego. Wystarczy okazać Konstancińską Kartę Mieszkańca.