Program „Czyste Powietrze” – uwaga na oszustów | Konstancin-Jeziorna

Program „Czyste Powietrze” – uwaga na oszustów

04-06-2025

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nieuczciwymi firmami podszywającymi się pod program „Czyste Powietrze”. Pod pretekstem bezpłatnej pomocy w uzyskaniu dofinansowania oferują one usługi doradcze, które często kończą się podpisaniem pełnomocnictwa oraz zawyżonymi kosztami. Często przy tym nielegalnie posługują się logotypami i nazwami instytucji publicznych.

Od 31 marca br. trwa nabór wniosków w nowej edycji programu „Czyste Powietrze”, który oferuje korzystniejsze warunki dofinansowania na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Zreformowany program przewiduje wyższe progi wsparcia, większy budżet oraz wzmocnioną rolę gmin jako lokalnych operatorów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że mimo tych zmian, wciąż pojawiają się nieuczciwe firmy, które podszywają się pod oficjalnych partnerów programu. Pod pozorem „darmowego” doradztwa oferują usługi, których celem jest wyłudzanie pełnomocnictw oraz zawyżanie kosztów instalacji i urządzeń. Oszuści nierzadko bezprawnie posługują się logotypami NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz nazwami nawiązującymi do rządowych programów ekologicznych.

Przypominamy! Jedynymi oficjalnymi operatorami programu „Czyste Powietrze” są gminy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska (WFOŚiGW). Żadne prywatne firmy nie mają prawa występować jako partnerzy programu ani prowadzić spotkań informacyjnych bez oficjalnej zgody samorządu. Mieszkańcy, którzy planują skorzystanie z dotacji, powinni zachować szczególną ostrożność i weryfikować źródła informacji oraz oferentów.

Program w gminie

Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, którzy chcą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, mogą liczyć na pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie oraz o płatność, a także w złożeniu ich w WFOŚiGW. Oferują ją urzędnicy dyżurujący w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym. Mieści się on w konstancińskim magistracie przy ul. Piaseczyńskiej 77 i jest czynny 4 razy w tygodniu:

  • we wtorki, środy i czwartki w godz. 7.00–8.00 i 16.00–18.00;
  • w piątki w godz. 7.00–8.00. 

W celu zapewnienia sprawnej obsługi interesantów prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty – wysyłając wiadomość na adres: czystepowietrzeatkonstancinjeziorna [dot] pl (czystepowietrze[at]konstancinjeziorna[dot]pl) lub dzwoniąc pod nr telefonu 22 484 23 00 i wybierając nr. wew.: 421, 428 lub 365. 

Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie: czystepowietrze.gov.pl oraz poniższych materiałach do pobrania.  

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Budynek prostokątny, ceglana czerwona elewacja, dużo okien, płaski dach. Przed budynkiem rosną krzewy, jedno duże drzewo i trawy ozdobne.

    Do 30 września można składać wnioski do budżetu na 2026 rok

    Do końca września mieszkańcy, radni, jednostki pomocnicze oraz społeczne komitety mogą składać wnioski do budżetu gminy na 2026 r. Ważne, by zgłaszane propozycje dotyczyły zadań własnych gminy. Projekt zostanie przedłożony Radzie Miejskiej i Regionalnej Izbie Obrachunkowej do 15 listopada.
  • Trener z zawodnikami piłki nożnej.

    Nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia sportowe – złóż wniosek

    Sportowcy z gminy Konstancin-Jeziorna mogą ubiegać się o nagrodę pieniężną i wyróżnienie za wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Wnioski należy składać do 15 października 2025 r. w Urzędzie Miasta i Gminy.