Przed nami ostatni wakacyjny spacer z przewodnikiem | Konstancin-Jeziorna

Przed nami ostatni wakacyjny spacer z przewodnikiem

17-08-2023

Wakacje powoli zmierzają ku końcowi, a wraz z nimi kończą się także bezpłatne spacery z przewodnikiem. Przed nami ostatnia wyprawa. Już w najbliższą niedzielę (20 sierpnia) serdecznie zapraszamy na wędrówkę szlakiem artystów dawnego Konstancina. Start o godz. 11.00.

Do tej pory w wakacyjnych spacerach z przewodnikiem, organizowanych przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, wzięło udział ponad 150 osób. W najbliższą niedzielę (20 sierpnia) zapraszamy na ostatnią wędrówkę.

Szlakiem artystów dawnego Konstancina

Tym razem Elżbieta Rydel-Piskorska, instruktorka krajoznawstwa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, poprowadzi uczestników szlakiem artystów dawnego Konstancina. Będzie to okazja, by odwiedzić miejsca, w których bywali znani malarze, rzeźbiarze i pisarze, m.in. Józef Pankiewicz, Monika Żeromska, Józef Gabowicz, Zdzisław Jasiński czy Adam Styka. Bezpłatny spacer wyruszy o godz. 11.00 sprzed willi Kamilin, w której mieści się Punkt Informacji Turystycznej (ul. Józefa Piłsudskiego 42). Uwaga! Obowiązuje limit, który wynosi 30 osób na spacer – decyduje kolejność przyjścia.

We wrześniu dwa spacery

Swoją wiedzę na temat historii Konstancina-Jeziorny będzie można pogłębić jeszcze we wrześniu. W ramach tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody odbędą się dwa spacery:

  • 9 września 2023 r. (sobota)
    • „ Służyli  Polsce – o zapomnianych mieszkańcach Konstancina z pierwszych dekad XX wieku” –  spacer, który poprowadzi Elżbieta Rydel-Piskorska, będzie okazją do przybliżenia zapomnianych losów mieszkańców Konstancina z pierwszych dekad XX wieku. Poznamy historię m.in. Leontyny Rudzkiej – właścicielki zakładu naukowo-edukacyjnego i organizatorki strajku szkolnego w 1905 r., Józefy Jaxy-Bąkowskiej – dziennikarki walczącej o prawa kobiet, Zofii Müller – pierwszej w Rzeczypospolitej kobiecie, która objęła funkcję sołtysa, a także Stefana Dziewulskiego – członka rządu II RP czy Piotra Drzewieckiego – pierwszego prezydenta Warszawy w wolnej Polsce. Trasa wyprawy wiedzie ulicami Konstancina-Jeziorny (Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Jana Sobieskiego, Stefana Batorego, Jagiellońską i Ireneusza Wierzejeskiego) do Parku Zdrojowego. Spacerowicze zobaczą wille m.in. Gryf, Zameczek, Białą i Ukrainkę.
       
  • 10 września 2023 r. (niedziela)
    • Tajemnice kolejki wilanowskiej –  na spacer kolejki wilanowskiej zaprasza Wojciech Guszkowski – historyk, licencjonowany przewodnik turystyczny oraz opiekun Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Traper”. Trasa wyprawy liczyła około 4 km, a jej uczestnicy zobaczą m.in. gdzie znajdowały się dawne stacje, tory, nasypy czy mosty kolejowe. Nie zabraknie też ciekawostek historycznych.

Oba spacery startują o godz. 13.00 – zbiórka tradycyjnie przy willi Kamilin (ul. Józefa Piłsudskiego 42). Udział w nich jest bezpłatny.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Plakat promujący konkurs Nagroda Marszalka Województwa Mazowieckiego.

    Trwa nabór do honorowej nagrody marszałka Mazowsza

    Do 4 czerwca br. można zgłaszać kandydatów do 25. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursowa wybierze zwycięzców, którzy swoją działalnością artystyczną, charytatywną czy społeczną promują nasz region w kraju i za granicą.
  • Grafika wektorowa prezentująca plakat promujący akcję: Wywieś flagę. Warstwa tekstowa znajduje się w artykule.

    Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji i wywieś flagę

    2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To nasze wspólne święto. Uczcijmy je wywieszając na budynku lub w oknie domu Biało-Czerwoną. A gdy już to zrobimy, podzielmy się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.