Od marca właścicielom nieruchomości jednorodzinnych posiadający kompostownik przysługuje jeszcze większa ulga w opłacie za wywóz odpadów komunalnych. Teraz zniżka wynosi 10 zł miesięcznie od osoby i została naliczona automatycznie. Nie trzeba składać nowej deklaracji.
Wraz ze zmianą stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych obowiązuje nowa ulga dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych posiadający kompostownik. Teraz zniżka wynosi 10 zł miesięcznie od osoby (wcześniej było to 3 zł). Co najważniejsze – ulga została naliczona automatycznie, a informację o tym znajdziesz w zawiadomieniu o zmianie stawek.
Nowa deklaracja
Jeśli natomiast planujesz założyć kompostownik, pamiętaj, że musisz złożyć nową deklarację. Możesz to zrobić:
- osobiście – w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna;
- listownie – na adres: Urząd Miasta i Gminy, ul. Piaseczyńska 77;
- online – przez ePUAP (/4576mqsekc/SkrytkaESP) lub konstancinjeziorna.eboi.pl (wymagany podpis elektroniczny lub profil zaufany).
Masz pytania? Skontaktuj się z Wydziałem Podatków i Egzekucji: 22 484 23 26 lub odpadykonstancinjeziorna [dot] pl (odpady[at]konstancinjeziorna[dot]pl).
Warto kompostować
Kompostowanie to ekologiczny i ekonomiczny sposób na wykorzystanie bioodpadów. Proces ten polega na naturalnym rozkładzie organicznych resztek, przekształcając je w wartościowy nawóz. Mikroorganizmy obecne w kompostowniku rozkładają odpady, wzbogacając glebę i zmniejszając ilość śmieci trafiających na wysypiska. To prosty krok w stronę ochrony środowiska i redukcji kosztów wywozu odpadów.
To nadaje się do kompostowania:
- skoszona trawa, liście, kwiaty;
- trociny i kora drzew;
- resztki warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty;
- stary chleb i inne resztki jedzenia pochodzenia roślinnego;
- popiół drzewny.
Tego nie kompostujemy:
- popiołu z węgla kamiennego;
- drewna impregnowanego;
- mięsa, kości i odchodów zwierzęcych;
- oleju jadalnego;
- płyt wórowych i pilśniowych;
- tworzyw sztucznych, np. torebek foliowych.
Kompostowanie to prosta i skuteczna metoda na ograniczenie odpadów oraz poprawę jakości gleby. Wystarczy odrobina zaangażowania, by przyczynić się do ochrony środowiska!