Rewitalizacja zabytkowego kościoła z rządowym wsparciem | Konstancin-Jeziorna

Rewitalizacja zabytkowego kościoła z rządowym wsparciem

18-07-2023

Jeden z czterech projektów otrzyma dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Gminie Konstancin-Jeziorna przyznano 300 tys. zł na rewitalizację kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Józefa Piłsudskiego 54.

W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków samorządy mogły ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Nabór wniosków trwał do końca marca, gmina Konstancin-Jeziorna złożyła cztery, w tym trzy w imieniu innych podmiotów.

Tylko jeden projekt

Gmina aplikowała o środki finansowe na: przebudowę i modernizację budynku dawnej stacji kolejki wąskotorowej przy ul. Pułaskiego 4, remont willi Świt – domu Stefana Żeromskiego, a także rewitalizację dwóch konstancińskich kościołów – św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Anny Walentynowicz 1A oraz Wniebowzięcia NMP przy ul. Józefa Piłsudskiego 54. Kilka dni temu na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano wyniki naboru. Na liście projektów dofinansowanych z rządowego programu znalazła się tylko ta ostatnia inwestycja. Konstanciński samorząd na rewitalizację kościoła Wniebowzięcia NMP otrzyma 300 tys. zł. Wsparcie ma mieć formę promesy inwestycyjnej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zakres prac

Dotacja pokryje 98 proc. kosztów realizacji zadania. W ramach prac budowlanych zaplanowano osuszenie fundamentów kościoła, a następnie remont jego wnętrza obejmujący m.in. odtworzenie tynków oraz uzupełnienie ubytków w ścianach i ich odmalowanie. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2024 r.

 

Logo programu Polski Ład oraz Banku Gospodarstwa Krajowego

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Wizualizacja nowoczesnego węzła przesiadkowego z autobusem, budynkiem poczekalni oraz pasażerami korzystającymi z infrastruktury transportu publicznego.

    Ponad 7,4 mln zł dofinansowania na nowy węzeł przesiadkowy

    Ponad 7,4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Konstancina-Jeziorny na budowę nowoczesnego węzła przesiadkowego przy ul. Warszawskiej. Inwestycja o wartości ponad 17,3 mln zł powstanie na gminnym terenie znanym mieszkańcom jako „żeberko”. Prace nad dokumentacją dobiegają końca.
  • Na pierwszym planie leżą plany projektowe i kask ochronny, a w tle pracują walec drogowy oraz koparka przy budowie nowej drogi.

    Gmina przygotowuje budowę kolejnych dróg w Czarnowie

    Gmina Konstancin-Jeziorna wybuduje kolejne drogi w Czarnowie. Burmistrz Michał Wiśniewski podsiał umowy na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji w północnej i południowej części miejscowości. Oprócz nowych jezdni powstaną m.in. chodniki i oświetlenie