W jakim kierunku będzie rozwijać się gmina Konstancin-Jeziorna w perspektywie co najmniej 20 lat? Odpowiedź na to pytanie ma dostarczyć „Strategia rozwoju gminy Konstancin-Jeziorna 2040+”. Prace nad tym kluczowym dokumentem oficjalnie zainaugurowano we wtorek (19 listopada). W spotkaniu informacyjnym wzięli udział m.in. radni, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy.
Rozpoczęły się prace nad „Strategią rozwoju gminy Konstancin-Jeziorna 2040+”, którą na zlecenie samorządu opracowuje Fundacja Miasto z Poznania, wyłoniona w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Podpisana 15 listopada umowa opiewa na kwotę ponad 149,4 tys. zł i zakłada m.in. organizację spotkań z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbyło się w miniony wtorek (19 listopada) w konstancińskim magistracie.
Spotkanie informacyjne
W spotkaniu informacyjnym wzięło udział ponad 40 osób, w tym przedstawiciele Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, sołectw, organizacji pozarządowych, partii politycznych oraz mieszkańcy. Uczestnicy mieli okazję poznać ekspertów zespołu projektowego, specjalizujących się w samorządzie terytorialnym, urbanistyce i ochronie środowiska. Podczas spotkania szczegółowo omówiono założenia merytoryczne i etapy opracowania strategii. Eksperci wyjaśnili, czym dokładnie będzie strategia, tworzona w oparciu o nowe podstawy prawne (wynikające głównie ze znowelizowanej ustawy o planowaniu przestrzennym). Dokument ten ma wskazać kompleksowe kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego gminy w nadchodzących dekadach. Ważnym elementem prac nad strategią będzie szeroka partycypacja społeczna. Szczególny nacisk zostanie położony na zaangażowanie grup reprezentujących kluczowe obszary życia społecznego i gospodarczego, w tym tych często pomijanych w procesach decyzyjnych.
Etapy opracowania strategii
Proces powstawania strategii został podzielony na cztery główne etapy:
- Diagnoza i badania ankietowe (do 30 kwietnia 2025 r.)
W tym etapie przeprowadzone zostaną m.in. badania ankietowe wśród mieszkańców, które ruszą w styczniu 2024 r. Powstaną także zespoły tematyczne odpowiedzialne za określenie celów rozwoju i wskazanie systemu ich realizacji oraz monitorowania. - Opracowanie projektu strategii (do 31 lipca 2025 r.)
Ten etap obejmie przygotowanie projektu dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, jego konsultacje społeczne z mieszkańcami i gminami ościennymi oraz opracowanie raportu podsumowującego te działania. - Przygotowanie projektu uchwały (miesiąc od przyjęcia prac etapu drugiego).
- Przekazanie uchwały Wojewodzie Mazowieckiemu (3 dni od przyjęcia strategii przez Radę Miejską)
Po przyjęciu strategii przez Radę Miejską uchwała zostanie przekazana Wojewodzie Mazowieckiemu w celu oceny jej zgodności z przepisami prawa.
Aktywna rola mieszkańców
Eksperci zaangażowani w projekt wielokrotnie podkreślali na spotkaniu, że sukces strategii zależy od aktywnego udziału mieszkańców na każdym etapie prac. Udział w ankietach, konsultacjach i spotkaniach to szansa, by włączyć się w kształtowanie przyszłości gminy. – Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w kolejnych spotkaniach – zachęca Michał Wiśniewski, burmistrz Konstancina-Jeziorny. – Szczególnie gorąco apeluję do młodzieży, by włączyła się w prace nad strategią rozwoju naszej gminy.
Prezentacja omawiana podczas spotkania przez Fundację Miasto jest dostępna do pobrania poniżej.
Skład zespołu projektowego
W skład zespołu projektowego wchodzą doświadczeni eksperci w dziedzinie samorządu, strategii, planowania przestrzennego, ochrony środowiska i marketingu terytorialnego. Zespół tworzą:
- Justyna Pietrzykowska – ekspertka samorządowa, doradca miast w Związku Miast Polskich, Dyrektor Operacyjny w Fundacji Miasto, specjalistka w obszarze strategii gminnych, moderatorka Design Thinking.
- Agnieszka Dawydzik – specjalistka ds. polityki regionalnej i funduszy UE, była dyrektor departamentu strategicznego w Ministerstwie Rozwoju.
- Wiesława Kwiatkowska – doświadczona samorządowiec, specjalistka zarządzania projektami i ryzykiem.
- Grzegorz Dudzik – menadżer instytucji publicznych, specjalista w zakresie samorządu terytorialnego.
- Adam Mikołajczyk – międzynarodowy ekspert ds. marketingu terytorialnego, kierownik ds. zrównoważonego marketingu w Fundacji Miasto, dziennikarz.
- Joanna Ćwiklińska-Ziomek – prawnik, mentor i trener w zakresie strategii i diagnoz społeczno-ekonomicznych.
- Grzegorz Dziarski – prawnik i psycholog społeczny, konsultant i mentor w obszarze zarządzenia publicznego, strategii i innowacji.
- Marcin Turzyński – urbanista z 18-letnim doświadczeniem w planowaniu przestrzennym, Kierownik Zespołu Analiz Przestrzennych w Gdyni.
- Weronika Saukens – autorka licznych dokumentów strategicznych dotyczących ochrony środowiska, pracownik administracji samorządowej.