Ruszyły prace nad „Strategią rozwoju gminy Konstancin-Jeziorna 2040+” | Konstancin-Jeziorna

Ruszyły prace nad „Strategią rozwoju gminy Konstancin-Jeziorna 2040+”

20-11-2024

W jakim kierunku będzie rozwijać się gmina Konstancin-Jeziorna w perspektywie co najmniej 20 lat? Odpowiedź na to pytanie ma dostarczyć „Strategia rozwoju gminy Konstancin-Jeziorna 2040+”. Prace nad tym kluczowym dokumentem oficjalnie zainaugurowano we wtorek (19 listopada). W spotkaniu informacyjnym wzięli udział m.in. radni, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy.

Rozpoczęły się prace nad „Strategią rozwoju gminy Konstancin-Jeziorna 2040+”, którą na zlecenie samorządu opracowuje Fundacja Miasto z Poznania, wyłoniona w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Podpisana 15 listopada umowa opiewa na kwotę ponad 149,4 tys. zł i zakłada m.in. organizację spotkań z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbyło się w miniony wtorek (19 listopada) w konstancińskim magistracie.

Spotkanie informacyjne

W spotkaniu informacyjnym wzięło udział ponad 40 osób, w tym przedstawiciele Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, sołectw, organizacji pozarządowych, partii politycznych oraz mieszkańcy. Uczestnicy mieli okazję poznać ekspertów zespołu projektowego, specjalizujących się w samorządzie terytorialnym, urbanistyce i ochronie środowiska. Podczas spotkania szczegółowo omówiono założenia merytoryczne i etapy opracowania strategii. Eksperci wyjaśnili, czym dokładnie będzie strategia, tworzona w oparciu o nowe podstawy prawne (wynikające głównie ze znowelizowanej ustawy o planowaniu przestrzennym). Dokument ten ma wskazać kompleksowe kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego gminy w nadchodzących dekadach. Ważnym elementem prac nad strategią będzie szeroka partycypacja społeczna. Szczególny nacisk zostanie położony na zaangażowanie grup reprezentujących kluczowe obszary życia społecznego i gospodarczego, w tym tych często pomijanych w procesach decyzyjnych.

Etapy opracowania strategii

Proces powstawania strategii został podzielony na cztery główne etapy:

  1. Diagnoza i badania ankietowe (do 30 kwietnia 2025 r.)
    W tym etapie przeprowadzone zostaną m.in. badania ankietowe wśród mieszkańców, które ruszą w styczniu 2024 r. Powstaną także zespoły tematyczne odpowiedzialne za określenie celów rozwoju i wskazanie systemu ich realizacji oraz monitorowania.
  2. Opracowanie projektu strategii (do 31 lipca 2025 r.)
    Ten etap obejmie przygotowanie projektu dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, jego konsultacje społeczne z mieszkańcami i gminami ościennymi oraz opracowanie raportu podsumowującego te działania.
  3. Przygotowanie projektu uchwały (miesiąc od przyjęcia prac etapu drugiego).
  4. Przekazanie uchwały Wojewodzie Mazowieckiemu (3 dni od przyjęcia strategii przez Radę Miejską)
    Po przyjęciu strategii przez Radę Miejską uchwała zostanie przekazana Wojewodzie Mazowieckiemu w celu oceny jej zgodności z przepisami prawa.

Aktywna rola mieszkańców

Eksperci zaangażowani w projekt wielokrotnie podkreślali na spotkaniu, że sukces strategii zależy od aktywnego udziału mieszkańców na każdym etapie prac. Udział w ankietach, konsultacjach i spotkaniach to szansa, by włączyć się w kształtowanie przyszłości gminy. – Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w kolejnych spotkaniach – zachęca Michał Wiśniewski, burmistrz Konstancina-Jeziorny. – Szczególnie gorąco apeluję do młodzieży, by włączyła się w prace nad strategią rozwoju naszej gminy.

Prezentacja omawiana podczas spotkania przez Fundację Miasto jest dostępna do pobrania poniżej.

Skład zespołu projektowego

W skład zespołu projektowego wchodzą doświadczeni eksperci w dziedzinie samorządu, strategii, planowania przestrzennego, ochrony środowiska i marketingu terytorialnego. Zespół tworzą:

  • Justyna Pietrzykowska – ekspertka samorządowa, doradca miast w Związku Miast Polskich, Dyrektor Operacyjny w Fundacji Miasto, specjalistka w obszarze strategii gminnych, moderatorka Design Thinking.
  • Agnieszka Dawydzik – specjalistka ds. polityki regionalnej i funduszy UE, była dyrektor departamentu strategicznego w Ministerstwie Rozwoju.
  • Wiesława Kwiatkowska – doświadczona samorządowiec, specjalistka zarządzania projektami i ryzykiem.
  • Grzegorz Dudzik – menadżer instytucji publicznych, specjalista w zakresie samorządu terytorialnego.
  • Adam Mikołajczyk – międzynarodowy ekspert ds. marketingu terytorialnego, kierownik ds. zrównoważonego marketingu w Fundacji Miasto, dziennikarz. 
  • Joanna Ćwiklińska-Ziomek – prawnik, mentor i trener w zakresie strategii i diagnoz społeczno-ekonomicznych.
  • Grzegorz Dziarski – prawnik i psycholog społeczny, konsultant i mentor w obszarze zarządzenia publicznego, strategii i innowacji.
  • Marcin Turzyński – urbanista z 18-letnim doświadczeniem w planowaniu przestrzennym, Kierownik Zespołu Analiz Przestrzennych w Gdyni.
  • Weronika Saukens – autorka licznych dokumentów strategicznych dotyczących ochrony środowiska, pracownik administracji samorządowej.
Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio, Monika Kasprzyk

Najnowsze aktualności

  • Autobus linii 724 z napisem OS. KABATY stojący na ulicy w pobliżu punktów usługowych i sklepów.

    Od 20 stycznia autobusy linii 724 będą jeździły na…

    Uwaga mieszkańcy! Od najbliższego poniedziałku (20 stycznia) autobusy linii 724 będą jeździły na skróconej trasie – między osiedlem Kabaty a centrum Konstancina-Jeziorny. Zmiany wynikają z fatalnego stanu przebudowywanej drogi wojewódzkiej nr 721. Trasy linii L16 i N50 pozostają bez zmian.
  • Grafika

    Oferty pracy w urzędzie i Zakładzie Gospodarki Komunalnej

    Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Zakład Gospodarki Komunalnej poszukują pracowników. Wolne stanowiska czekają m.in. na inspektorów do spraw – obsługi sekretariatu i archiwizacji oraz głównego specjalistę w Wydziale Inwestycji i Drogownictwa.