Spadł pierwszy śnieg, w gminie ruszyła akcja „Zima” | Konstancin-Jeziorna

Spadł pierwszy śnieg, w gminie ruszyła akcja „Zima”

22-11-2024

Piątek (22 listopada) przywitał nas śniegiem, a wraz z nim ruszyła akcja „Zima”. Za odśnieżanie gminnych dróg na terenie miasta i sołectw odpowiedzialny jest Zakład Gospodarki Komunalnej, którego pracownicy od rana pracują na pełnych obrotach. Do walki ze śniegiem i oblodzeniem w sezonie 2024/2025 zabezpieczono niezbędny sprzęt oraz ponad 300 ton piasku i mieszanki solno-piaskowej.

Pierwszy powiew zimy dotarł do Konstancina-Jeziorny. W piątek (22 listopada) biało i ślisko zrobiło się na ulicach i chodnikach. Spadek temperatury i pierwszy śnieg postawiły służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg w stan pełnej gotowości.

Kto? Za co?

W gminie zimowym oczyszczaniem objęte są drogi publiczne – wojewódzkie, powiatowe i gminne oraz niepubliczne – prywatne i gminne. Za ich odśnieżanie i zapewnianie przejezdności odpowiadają zarządcy. Z ramienia konstancińskiego samorządu jest to Zakład Gospodarki Komunalnej, który – tak jak w poprzednich latach – własnym sumptem dba o gminne drogi. Natomiast zimowe utrzymanie ciągów komunikacyjnych w sołectwach zostało zlecone podwykonawcom na podstawie indywidualnych umów. 

Gdzie?

Sezon zimowy w mieście to przede wszystkim oczyszczanie jezdni – usuwanie śniegu i zapobieganie oblodzeniom. Służby ZGK obowiązują zasady i odpowiednia kolejność odśnieżania. Na pierwszy ogień idą główne ulice z komunikacją miejską oraz te przy szpitalach i szkołach. Chodniki na osiedlach odśnieżane są wyłącznie w miejscach użyteczności publicznej i dojściach do przystanków autobusowych. – W przypadku intensywnych opadów śniegu ZGK musi zapewnić przejezdność ulic w ciągu doby od ustania opadów, a w przypadku gołoledzi natychmiast po jej zaistnieniu – informuje Edward Skarżyński, dyrektor ZGK. 

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem uprzątnięcie śniegu, lodu czy błota z ciągów pieszych jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, do której one przylegają. Tego, aby każdy pamiętał, o swoich zimowych obowiązkach pilnuje straż miejska, ale także inspektor nadzoru budowlanego i policja. Zapominalscy muszą liczyć się z mandatem. Zgodnie z taryfikatorem może on wynieść od 100 zł do 250 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu nawet 1,5 tys. zł. 

Sprzęt i ludzie

Na sezon 2024/2025 w bazie ZGK zgromadzono ok. 110 t mieszanki solno-piaskowej i blisko 200 t piasku. Kolejne dostawy będą realizowane sukcesywnie, w miarę potrzeb. Tradycyjnie na gminnych drogach i placach stosowana jest mieszanka solno-piaskowa, jej skład spełnia warunki wymagane do stosowania środków używanych na drogach publicznych. Wyjątek stanowią niektóre ulice przylegające do Parku Zdrojowego, gdzie do posypywania wykorzystywany jest tylko piasek. W ciągłej gotowości do wyjazdów jest także sprzęt. W zasobach ZGK jest m.in. sześć pługopiaskarek do płużenia i posypywania dróg oraz sześć ciągników z pługiem i piaskarką do odśnieżania chodników. Do działań zaangażowanych jest 24 pracowników ZGK, którzy pełnią również dyżury w weekendy oraz dni świąteczne.

Autor
Agnieszka Jarzębska, Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Grafika ostrzega przed nadchodzącymi upałami i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak picie wody, unikanie słońca oraz troska o dzieci, seniorów i zwierzęta.

    Nadchodzą upały! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

    Przed nami kilka dni z ekstremalnie wysokimi temperaturami – termometry mogą wskazać nawet 39°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie 3. stopnia przed upałami. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i zwierząt.
  • Mieszkańcy rozmawiają z projektantami podczas indywidualnych konsultacji dotyczących projektu rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721 w sali Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy.

    Projekt rozbudowy DW 721 zaprezentowany mieszkańcom

    Wiemy, jak wygląda projekt rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721 na odcinku od ul. Mirkowskiej do drogi powiatowej nr 2801W. Został on zaprezentowany podczas spotkania burmistrza Michała Wiśniewskiego z mieszkańcami sołectw Habdzin, Opacz i Ciszyca. Do 3 lipca można zgłaszać uwagi.