Gospodarka niskoemisyjna w naszej gminie | Konstancin-Jeziorna

Gospodarka niskoemisyjna w naszej gminie

20-05-2021

Publikujemy raport z realizacji „Planu gospodarki niskoemisyjnej na terenie gminy Konstancin-Jeziorna w latach 2015–2020”. Dokument przedstawia stopień wykonania planu w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

„Plan gospodarki niskoemisyjnej na terenie gminy Konstancin-Jeziorna w latach 2015–2020” został przyjęty uchwałą Rady Miejskiej nr 163/VIII/13/2015 z dnia 21 października 2015 r. i był realizowany do 2020 r. Dokument wyznaczał konkretne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie naszej gminy.

W kierunku niskoemisyjnej gminy

Plan zakładał także przyjęte do realizacji przez wydziały Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Zakład Gospodarki Komunalnej zadania, które miały na celu:

 • ugruntowanie pozycji gminy Konstancin-Jeziorna w grupie polskich gmin rozwijających koncepcję gmin zrównoważonych energetycznie i wyróżniających się w zakresie koncepcji niskoemisyjnych obszarów;
 • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, w tym gazów cieplarnianych, związanej ze zużyciem energii na terenie gminy;
 • realizacja koncepcji „wzorcowej roli sektora publicznego” w zakresie racjonalnego gospodarowania energią;
 • zaangażowanie poszczególnych uczestników lokalnego rynku energii w działania ograniczające emisję gazów cieplarnianych;
 • spełnienie wymagań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczących formy i zakresu planu gospodarki niskoemisyjnej.

Zakres działań

Działania te były realizowane w obszarach mających istotny wpływ na zmniejszanie emisji zanieczyszczeń powietrza, takich jak:

 • transport publiczny i prywatny;
 • oświetlenie uliczne;
 • budownictwo publiczne, produkcja energii elektrycznej i cieplnej.

Raport obejmuje okres od 2015 r. do 2020 r., przedstawia stopień wykonania założeń planu oraz obrazuje zmiany zachodzące w środowisku gminy Konstancin-Jeziorna. Zachęcamy do lektury.

Autor
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Do pobrania

Najnowsze aktualności

 • Plakat promujący Dzień Strażaka

  Już 26 maja Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew

  Parada strażacka z orkiestrami dętymi i mażoretkami, koncert w amfiteatrze, spektakl dla dzieci, piknik rodzinny z licznymi atrakcjami oraz kiermasz – tak gmina Konstancin-Jeziorna będzie świętować Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew. Zapraszamy już 26 maja do Parku Zdrojowego.
 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w piątek (24 maja) od godz. 14.00 do godz. 23.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Plac z kostki brukowej, na którym rozstawione jest przenośne miasteczko, służące do egzaminowania dzieci na kartę rowerową. Stoją znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przejazd kolejowy. Troje dzieci – rowerzystów właśnie przez nie przejeżdża.

  Parking przy magistracie będzie czasowo wyłączony z…

  Od piątku (24 maja) – od godz. 16.30 – do soboty (25 maja) – do godz. 20.00 – nie będzie można korzystać z parkingu przy ul. Józefa Hlebowicza, na tyłach konstancińskiego magistratu. Ma to związek z organizacją w tym miejscu praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Przepraszamy za utrudnienia.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.