Nadleśnictwo zachęca do udziału w akcji sprzątania lasu | Konstancin-Jeziorna

Nadleśnictwo zachęca do udziału w akcji sprzątania lasu

21-06-2022

W najbliższą środę (22 czerwca) nadleśnictwo Chojnów organizuje akcję sprzątania lasu. Zbiórka o godz. 9.30 na rogu ul. Akacjowej i ul. Leśnej w Zalesiu Górnym. Każdy uczestnik otrzyma worki oraz rękawice, a po zakończeniu pracy nadleśnictwo odbierze zebrane śmieci.

Śmieci w lasach to niestety wciąż powszechny problem, nie tylko szpecą naturalny krajobraz, ale stanowią także realne zagrożenie dla zwierząt. Są pułapką dla owadów oraz najmniejszych mieszkańców lasów, do której wabią ich resztki pożywienia czy napojów. Do tego butelki i potłuczone szkło w słoneczne i suche dni mogą być przyczyną pożaru.

Akcja z rodowodem

Sprzątanie lasów nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r. – w Polsce odbywa się ona od 1994 r. Niestety mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wyrzucanie odpadów do lasów to wciąż aktualny problem. Obok drobnych śmieci zostawianych przez uczestników wycieczek czy grzybiarzy, leśnicy wciąż znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD. Co roku z polskich lasów wywozi się średnio 110 tys. m sześć. śmieci, a koszt takich działań to kilkanaście milionów złotych.

Ważna inicjatywa

Dlatego każda pomoc w utrzymaniu lasów w czystości się liczy. Co roku do sprzątania zgłaszają się tysiące ochotników, ale potrzeby są znacznie większe niż możliwości uczestników akcji. W tym roku sprzątanie lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach w Polsce, w tym w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Chętnych zapraszamy już w środę (22 czerwca) do Zalesia Górnego – zbiórka o godz. 9.30 na rogu ul. Akacjowej i ul. Leśnej. Organizator zapewnia dla wszystkich worki oraz rękawice, a po zakończeniu akcji odbierze zebrane śmieci.

Autor
Grzegorz Skorupski