Uważajmy na nieuczciwych instalatorów źródeł ciepła | Konstancin-Jeziorna

Uważajmy na nieuczciwych instalatorów źródeł ciepła

04-08-2023

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej apeluje do wnioskodawców oraz beneficjentów programu „Czyste Powietrze” o rozwagę przy wyborze dostawcy i  wykonawcy usługi wymiany źródła ciepła. Niestety, coraz częściej można natknąć się na nieuczciwe firmy, który oferują produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

„Czyste Powietrze” to rządowy program realizowany, z różnymi modyfikacjami, od września 2018 r. Umożliwia on pozyskanie dotacji na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę przestarzałych pieców, tzw. kopciuchów, na te bardziej ekologiczne, spełniające najwyższe normy. Adresowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program cieszy się sporym zainteresowanie, także w gminie Konstancin-Jeziorna. W ciągu pięciu lat mieszkańcy złożyli 125 wniosków. Zawartych zostało 96 umów, a zrealizowano 48 przedsięwzięć. Łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 698 223,61 zł (stan na 31 czerwca 2023 r.). 

Nieuczciwi dostawcy i wykonawcy

Niestety, coraz częściej wśród dostawców i wykonawców oferujących wymianę źródła ciepła zdarzają się przedsiębiorcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości lub zawyżają ceny. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponownie apeluje do wnioskodawców oraz beneficjentów programu„Czyste Powietrze” o rozwagę w wyborze wykonawców – w szczególności tych oferujących instalację pom ciepła. Jak informuje NFOŚiGW często zdarza się, że nieuczciwe firmy proponują niedopasowane do budynku i potrzeb osób w nim mieszkających niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest niezadowalająca.

Jak się ustrzec?

Aby nie paść ofiarą oszustów, warto sprawdzić firmę i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy – uważnie zapoznajmy się m.in. z parametrami proponowanego urządzenia lub instalacji, warunkami serwisowymi i gwarancji, a także ceną. Można też porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą. Ponadto warto również skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), a znajdziemy ją na stronie internetowej: lista-zum.ios.edu.pl. Zawiera ona listę zweryfikowanych urządzeń i materiałów o potwierdzonej jakości. Uwaga! NFOŚiGW nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych oraz wykonawczych, na co często powołują się nieuczciwi przedsiębiorcy. Partnerami programu są wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wybrane samorządy (ponad 86 proc. gmin w skali kraju), a także niektóre banki – ich wykaz oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Droga gruntowa z frezowarką

    Wiosenne prace na gminnych drogach gruntowych

    Ruszają wiosenne równania gminnych dróg gruntowych. W tym roku będzie za nie odpowiedzialna firma South Stream. Umowa została już podpisana, a drogowcy wkrótce rozpoczną prace. Na pierwszy ogień idą fragmenty ul. Elektrycznej i ul. Przyrzecze.
  • Wizualizacja inwestycji

    Wniosek w ramach specustawy mieszkaniowej, uwagi do 17 maja

    Firma Arche S.A. planuje przy ul. Mirkowskiej budowę 4 budynków mieszkalnych z lokalami usługowymi oraz wielopoziomowego garażu. Do konstancińskiego magistratu trafił wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji w trybie specustawy mieszkaniowej. Uwagi do niego można składać od 27 kwietnia do 17 maja.