Konsultacje społeczne, szkolenia, wydarzenia ekologiczne i kulturalne, a do tego aktywne uczestnictwo w konferencjach – to tylko niektóre z działań podejmowanych w 2024 roku przez Stowarzyszenie Perły Mazowsza. Przedstawiamy roczne sprawozdanie z działalności lokalnej grupy działania zrzeszającej m.in. gminę Konstancin-Jeziorna.
Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania wspiera zrównoważony rozwój obszarów wiejskich w czterech gminach: Konstancinie-Jeziornie, Górach Kalwarii, Tarczynie i Prażmowie. Działania te obejmują m.in. przydzielanie środków unijnych samorządom, organizacjom i przedsiębiorcom. Kończący się rok 2024 był szczególnie intensywny zarówno dla członków stowarzyszenia, jak i dla pracowników biura, które znajduje się w Tarczynie.
Liczne działania
W ramach działalności LGD odbyło się wiele posiedzeń członków, rady, zarządu oraz komisji rewizyjnej. Podczas tych spotkań aktualizowano dokumenty związane z funkcjonowaniem stowarzyszenia, zatwierdzano sprawozdania oraz ustalano harmonogram naboru wniosków. W kończacym się powoli roku zorganizowano różnorodne inicjatywy, w tym ekologiczny piknik w Tarczynie oraz popularny konkurs „Perły Mazowsza”. Przeprowadzono także społeczne konsultacje dotyczące nowych kryteriów w perspektywie finansowej 2023–2027, dając lokalnej społeczności możliwość współdecydowania o przyszłych projektach. Pracownicy biura aktywnie uczestniczyli w licznych szkoleniach i konferencjach, w tym dotyczących koncepcji Smart Village, która promuje wdrażanie nowoczesnych technologii w obszarach wiejskich. Zgłębiali także zagadnienia związane z aplikowaniem i rozliczaniem projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz nowymi systemami IT, które będą wspierać proces obsługi wniosków w nadchodzących naborach. Szczegółowe informacje dotyczące bieżącej działalności Stowarzyszenia Perły Mazowsza – Lokalnej Grupy Działania są dostępne w załączniku do pobrania poniżej.
Perspektywa na lata 2023–2027
W nowej perspektywie finansowej na lata 2023–2027, zadaniem stowarzyszenia będzie wspieranie samorządu terytorialnego poprzez przydzielanie środków finansowych na rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Za jego pośrednictwem możliwe będzie uzyskanie wsparcia na podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej. Lokalna Strategia Rozwoju LGD przewiduje również organizację wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i integracyjnych, a także animowanie organizacji pozarządowych do realizacji projektów grantowych w partnerstwie.