Strażacy ze Słomczyna w blasku rac przywitali nowy wóz | Konstancin-Jeziorna

Strażacy ze Słomczyna w blasku rac przywitali nowy wóz

16-01-2023
fot. TADO Aviation Photo Wojciech Mazurkiewicz

To był jeden z najważniejszych dni w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Słomczynie. W miniony piątek (13 stycznia 2023 r.) druhowie hucznie przywitali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, o który wytrwale zabiegali. Wspólnie ze strażakami świętowała cała lokalna społeczność.

Długo wyczekiwany przez strażaków ochotników ze Słomczyna średni samochód ratowniczo-gaśniczy nareszcie zaparkował w remizie tamtejszej jednostki OSP. Huczne powitanie nowego wozu odbyło się w piątkowy wieczór (13 grudnia 2023 r.).

Wspólne świętowanie

Strażacy zadbali o każdy element oprawy. Były race, pokaz fajerwerków, oklaski i wiwaty. Wspólnie z druhami świętowali mieszkańcy Słomczyna i samorządowcy, m.in. Michał Prószyński – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz szef gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji, Kazimierz Jańczuk – burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna i jego zastępca Dariusz Zieliński oraz Agata Wilczek – przewodnicząca Rady Miejskiej. Nie zabrakło też rajców. Na powitanie wozu zjechały również jednostki OSP z Konstancina-Jeziorny, Kawęczynka, Gass i Czernideł, a także piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. – To ukoronowanie naszych wieloletnich starań oraz pracy na rzecz modernizacji wyposażenia jednostki i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna – przyznaje Piotr Śliwka, prezes OSP Słomczyn.

Zbiórka na wóz

Zakup średniego wozu bojowego marki Renault D16 kosztował 982 770 zł. Sfinansowano go z kilku źródeł – 432 770 zł to wsparcie przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a 350 tys. zł pochodzi z budżetu gminy Konstancin-Jeziorna. Swoją cegiełkę dołożyli także powiat piaseczyński (100 tys. zł) oraz samorząd Mazowsza (100 tys. zł).

Najnowocześniejszy

Nowy nabytek OSP Słomczyn jest obecnie najnowocześniejszym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym w gminie Konstancin-Jeziorna. Od poprzednika jest bezpieczniejszy, bardziej ergonomiczny i spełnia wszystkie wymogi, by w pełni brać udział w akcjach ratowniczych. Wóz może pomieścić 4,5 tysiąca litrów wody. Jego największymi zaletami są: nowoczesny system montażu sprzętu, maszty pneumatyczne, elektryczna wyciągarka wizyjna i kamera termowizyjna, a także agregat trójfazowy, który w razie awarii energii elektrycznej jest w stanie podtrzymać zasilanie np. w szpitalu. Pojazd został wyposażony także w sprzęt do ratownictwa medycznego i drogowego. Stary wóz OSP Słomczyn będzie dalej służyć, ale w Czernidłach.

Galeria zdjęć

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Na zdjęciu uśmiechnięta kobieta – seniorka (krótkie siwe włosy, czarne okulary, ubrana jest w niebieską bluzkę), kobieta trzyma tabliczkę, z napisem: w pierwszym wierszu: Masz pomysł? w drugim wierszu: Złóż wniosek!

    Złóż wniosek w ramach inicjatywy lokalnej

    Masz pomysł na ciekawe przedsięwzięcie w swojej okolicy? Złóż do Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna wniosek o jego wsparcie w ramach inicjatywy lokalnej. Nabór projektów trwa do 28 lutego.
  • Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, ściana z logo gminy

    Jest praca – poszukiwani inspektorzy i specjaliści

    Praca czeka na człowieka. Poszukiwani są inspektorzy, główny specjalista ds. kontroli wewnętrznej, strażnik i księgowa. Nabory na wolne stanowiska prowadzą Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Do obsadzenia jest 5 wakatów.