Stypendium szkolne 2024/2025 – nabór wniosków od 1 września | Konstancin-Jeziorna

Stypendium szkolne 2024/2025 – nabór wniosków od 1 września

21-08-2024

Uczniowie z gminy Konstancin-Jeziorna mogą ubiegać się o stypendium szkolne. Wnioski będzie można składać od 1 września. Od tego roku przyjmuje je Ośrodek Pomocy Społecznej. Wsparcie finansowe, m.in. na zakup podręczników czy pokrycie kosztów zajęć edukacyjnych, przysługuje osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Stypendium szkolne ma charakter socjalny i przysługuje uczniom szkół publicznych i niepublicznych, słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu zakończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia, a także wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
 

Dla kogo?

Ta forma pomocy socjalnej skierowana jest do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej:

  • niskim dochodem na osobę w rodzinie;
  • wielodzietnością rodziny lub niepełną rodziną;
  • występowaniem w domostwie: bezrobocia, niepełnosprawności, choroby ciężkiej, długotrwałej lub nieuleczalnej, alkoholizmu, narkomanii;
  • zdarzeniem losowym.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600 zł (za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku). O stypendium szkolne mogą ubiegać się również uczniowie z Ukrainy, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W tym przypadku wniosek składa osoba uprawniona, jej przedstawiciel ustawowy, opiekun tymczasowy albo osoba sprawująca faktyczną opiekę nad dzieckiem. Warunkiem przyznania stypendium szkolnego dla dzieci z Ukrainy jest złożenie zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły. Pozostałe warunki są takie same jak w przypadku obywateli polskich. 

Refundacja kosztów

Stypendium stanowi refundację (całkowitą lub częściową) kosztów poniesionych: 

  • na zakup podręczników, które nie są udostępniane nieodpłatnie przez szkołę, oraz lektur, encyklopedii, innych książek pomocnych w realizacji procesu dydaktycznego; odzieży i obuwia sportowych, wymaganego przez szkołę stroju galowego, a także komputera z oprogramowaniem, sprzętem peryferyjnym, nośnikami pamięci i materiałami eksploatacyjnymi;
  • za udział w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
  • za dojazd do szkoły środkami komunikacji zbiorowej, zakwaterowanie w bursie, internacie lub na stancji – w przypadku pobierania nauki poza miejscem zamieszkania przez uczniów szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy kolegiów.

Składanie wniosków

Pomoc materialna o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych w gminie Konstancin-Jeziorna od tego roku realizowana jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Rycerskiej 13. To właśnie tam należy składać wnioski o stypendium szkolne (druk do pobrania poniżej). Rodzice mają na to czas od 1 września do 15 września lub do 15 października – w przypadku słuchaczy kolegiów. Refundacji kosztów dokonuje się na podstawie: imiennych faktur VAT lub rachunków, imiennych biletów miesięcznych i innych dowodów wpłat. Więcej informacji udziela Anna Nowotnik (pok. nr 24, nr tel. 22 756 34 84–85 wew. 21). Szczegóły na stronie internetowej OPS-u, zakładka: Dla rodziny/Stypendia i zasiłki szkolne.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska
Do pobrania
Załącznik Size
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego 157.47 KB

Najnowsze aktualności

  • Budynek Przedszkola nr 1 „Zielony Zakątek” otoczony drzewami, z placem zabaw wyposażonym w zjeżdżalnię, piaskownicę i huśtawki.

    W gminie rosną koszty utrzymania dzieci w przedszkolach

    Gmina Konstancin-Jeziorna planuje zmiany w sieci przedszkoli samorządowych. Wiąże się to z zamiarem likwidacji Przedszkola nr 1 „Zielony Zakątek”. Decyzja ta wynika m.in. z postępującego spadku liczby dzieci w wieku przedszkolnym oraz rosnących kosztów utrzymania dziecka w placówce.
  • Mapa przedstawia różne warianty planowanych tras komunikacyjnych (W1, W2, W2A, W2B, W3) na tle istniejącej infrastruktury i terenu, z zaznaczonym obecnym przebiegiem drogi DW721.

    Mieszkańcy wyrazili opinię o wariantach przebiegu drogi nr…

    Znamy wyniki ankiety dotyczącej wariantów nowego układu komunikacyjnego drogi wojewódzkiej nr 721 zaproponowanych przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW). Łącznie oddano 6 109 głosów. Zdecydowana większość opowiedziała się za utrzymaniem obecnego przebiegu trasy.