Susza daje się we znaki, apel o oszczędzanie wody | Konstancin-Jeziorna

Susza daje się we znaki, apel o oszczędzanie wody

11-07-2023

Wysokie temperatury, brak opadów i susza dają się we znaki mieszkańcom gminy Konstancin-Jeziorna. Sytuacja jest trudna, dlatego Zakład Gospodarki Komunalnej ponownie apeluje o racjonalne korzystanie z wody i nieużywanie jej do podlewania trawników, ogródków, napełniania basenów czy mycia samochodów.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie cały czas apeluje o racjonalne korzystanie z wody. Jej pobór z gminnej sieci wodociągowej jest w ostatnich dniach bardzo wysoki. A to z kolei przekłada się na spadki ciśnienia wody lub nawet jej chwilowy brak. Z takim problemem w miniony poniedziałek (10 lipca) przyszło się zmierzyć mieszkańcom Kawęczynka i Słomczyna. Wody pitnej zabrakło w godzinach wieczornych, czyli w porze, kiedy większość właścicieli domów jednorodzinnych podlewa swoje przydomowe ogródki i grządki.

Tylko do celów bytowych

Niestety, takie sytuacje mogą zdarzać się coraz częściej. Zapasy wody, mimo że stacje jej uzdatniania już teraz pracują na 100 proc., szybko się wyczerpują. Wszystko przez wysokie temperatury, brak opadów i suszę. Dlatego Zakład Gospodarki Komunalnej kolejny raz prosi mieszkańców gminy o zaprzestanie użytkowania wody z kranu do podlewania trawników i ogródków, mycia samochodów oraz napełniania basenów rekreacyjnych. Ta powinna być wykorzystywana przede wszystkim do celów bytowych, w tym m.in. do żywności czy higieny osobistej.

Gromadź deszczówkę

Mając na względzie oszczędzanie wody, warto też pomyśleć o gromadzeniu deszczówki w specjalnych zbiornikach i wykorzystywaniu jej do podlewania roślin. W ten sposób nie tylko dbamy o środowisko, ale płacimy też mniejsze rachunki za zużycie wody.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Plac z kostki brukowej, na którym rozstawione jest przenośne miasteczko, służące do egzaminowania dzieci na kartę rowerową. Stoją znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przejazd kolejowy. Troje dzieci – rowerzystów właśnie przez nie przejeżdża.

    Parking przy magistracie będzie czasowo wyłączony z…

    Od piątku (22 maja) – od godz. 15.30 – do soboty (23 maja) – do godz. 20.00 – nie będzie można korzystać z parkingu przy ul. Józefa Hlebowicza, na tyłach konstancińskiego magistratu. Ma to związek z przeprowadzanym w tym miejscu egzaminem na kartę rowerową. Przepraszamy za utrudnienia.
  • Plakat informacyjny o wydarzeniu

    Bieg charytatywny „Biegamy, nie klikamy!” już 24 maja

    Przypominamy! W niedzielę (24 maja) odbędzie się charytatywny bieg „Biegamy, nie klikamy!”. Uczestnicy pokonają 5-kilometrową trasę ścieżkami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, a dochód z opłat startowych wesprze dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi.