Tablice informacyjne w rezerwatach przyrody | Konstancin-Jeziorna

Tablice informacyjne w rezerwatach przyrody

13-10-2022
fot. Mazowieckie Rezerwaty Przyrody

W rezerwatach Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie, którego częścią jest m.in. plaża w Ciszycy, stanęły tablice informacyjne. Przypominają one, że są to tereny chronione, niedostępne dla ruchu turystycznego i obowiązuje na nich szereg zakazów.

O rezerwacie Wyspy Świderskie, w którego granicy leży m.in. plaża w Ciszycy, zrobiło się głośno pod koniec czerwca, kiedy to miejsce odwiedzały prawdziwe tłumy. Wszystko przez medialne publikacje i wpisy na blogach internetowych mówiące o „prawdziwym raju” i „ukrytej perełce pod Warszawą”. 

Tablice informacyjne

Wiele osób nie zdawało sobie sprawy lub świadomie pomijało fakt, że zarówno Wyspy Świderskie, jak i pobliskie Wyspy Zawadowskie to rezerwaty przyrody i obowiązuje w nich szereg zakazów, w tym zakaz wstępu. O tym fakcie postanowili przypomnieć Mazowieckie Rezerwaty Przyrody oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie. W ostatnim czasie na terenie wspomnianych wiślanych rezerwatów stanęły niebieskie tablice, które informują, że żaden z nich nie został udostępniony do ruchu turystycznego. Obowiązuje w nich także m.in. wyprowadzanie psa, palenie ognisk, grillowanie i naruszanie ciszy poprzez np. urządzanie zabaw przy muzyce czy jeżdżenie quadami i motocyklami crossowymi – co niestety często miało miejsce na plaży w Ciszycy.

Będą kontrole

Dodatkowo w przyszłym roku na granicach cennych przyrodniczo miejsc na Mazowszu pojawią się czerwone tablice urzędowe z nazwą rezerwatu oraz wzmocniona zostanie ich ochrona. Planowane są wspólne patrole policji, straży miejskiej i pracowników RDOŚ-u, podczas których funkcjonariusze sprawdzą przestrzeganie obowiązujących na nich zakazów. A osoby, które złamią prawo, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami finansowymi. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wejście na teren rezerwatu jest możliwe jedynie, gdy został on udostępniony zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, ale nawet wówczas należy trzymać się wyłącznie wyznaczonych szlaków i miejsc. 

Aplikacja z rezerwatami

Lista udostępnionych mazowieckich rezerwatów znajduje się na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie i przed wyruszeniem w teren warto się z nią zapoznać. Można również skorzystać z aplikacji Mazowieckie Rezerwaty Przyrody. Umożliwia ona weryfikację terenu, który chcemy odwiedzić. Poza pewnością, że nie łamiemy prawa zyskamy także dostęp do wielu ciekawych informacji na temat rezerwatów, m.in. zdjęć roślin i zwierząt, banku głosów ptaków, gier edukacyjnych czy wirtualnych spacerów. Z telefonem lub innym urządzeniem mobilnym w ręku poznamy otaczającą nas przyrodę, a co za tym idzie łatwiej będzie nam zrozumieć zakazy i ograniczenia wprowadzone na chronionych terenach.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Dziecko w przedszkolu

    Wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach…

    Są wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych. W tej chwili placówki mogą przyjąć jeszcze 130 dzieci. Od 6 do 10 maja br. prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.
  • Plakat promujący konkurs Nagroda Marszalka Województwa Mazowieckiego.

    Trwa nabór do honorowej nagrody marszałka Mazowsza

    Do 4 czerwca br. można zgłaszać kandydatów do 25. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursowa wybierze zwycięzców, którzy swoją działalnością artystyczną, charytatywną czy społeczną promują nasz region w kraju i za granicą.