Zmiany w komunikacji – konsultacje społeczne do 15 lipca | Konstancin-Jeziorna

Zmiany w komunikacji – konsultacje społeczne do 15 lipca

10-07-2024

To już ostatni moment, aby złożyć uwagi do projektu zmian w komunikacji publicznej w związku z planowanym otwarciem nowej linii tramwajowej do Wilanowa, które mają dotknąć także gminę Konstancin-Jeziorna. Konsultacje społeczne trwają do 15 lipca br.  

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie wraz z uruchomieniem – w trzecim kwartale br. – linii tramwajowej do Wilanowa szykuje sporo zmian w komunikacji publicznej obejmujących cztery warszawskie dzielnice – Śródmieście, Mokotów, Wilanów i Ursynów.

Proponowane zmiany

Będą one miały także wpływ na mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna, korzystających przede wszystkim z autobusów linii nr 139 i 251. Zgodnie z planami ich trasa ma przebiegać przez całe osiedle Powsin (wzdłuż ul. Przyczółkowej), a następnie ul. Stefana Korbońskiego do stacji metra Kabaty. Na wspólnym odcinku linie będą kursowały co 15 minut – w godzinach szczytu – oraz co 20 minut – w pozostałych porach. Szczegóły:

  • Proponowana trasa linii 139: Ogród Botaniczny – Prawdziwka – Borowa – Warszawska – Drewny – Przyczółkowa (przejazd przez osiedle Powsin) – Drewny – Korbońskiego – Rosnowskiego – Relaksowa – Wąwozowa – al. KEN – Os. Kabaty.
  • Proponowana trasa linii 251: CH Stara Papiernia – … – Warszawska – Drewny – Przyczółkowa (przejazd przez osiedle Powsin) – Drewny – Korbońskiego – Rosnowskiego – Relaksowa – Wąwozowa – al. KEN – Os. Kabaty.
  • Częstotliwość kursowania: w szczycie – co 30 minut, w międzyszczycie oraz w soboty i święta – co 40 minut.

Ponadto ZTM proponuje niewielkie skrócenie tras linii 724 i 742 (na odcinku warszawskim), tak aby przyspieszyć dojazd autobusów do stacji metra Kabaty. 

Konsultacje społeczne

Od 10 czerwca projekt zmian w komunikacji publicznej jest przedmiotem konsultacji społecznych, w ramach których zorganizowano m.in. stacjonarne dyżury konsultacyjne. Jeden z nich – na prośbę Michała Wiśniewskiego, burmistrza gminy – odbył się 2 lipca w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Na pytania i wątpliwości mieszkańców odpowiadali przedstawiciele ZTM i konstancińskiego magistratu. Uwagi do projektu zmian komunikacyjnych można też składać online na stronie: konsultacje.um.warszawa.pl, zakładka: Zgłoś uwagi. Jest na to czas do 15 lipca br. 

Więcej informacji

ZTM zapewnia, że po zakończeniu konsultacji przeanalizuje wszystkie głosy i w połowie sierpnia zaprezentuje finalne propozycje zmian, które będą wdrażane po uruchomieniu trasy tramwajowej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: konsultacje.um.warszawa.pl, zakładka: Lista konsultacji w Warszawie.

Autor
Patryk Siepsiak