Trwa mały spis rolny, ankieterzy dzwonią do rolników | Konstancin-Jeziorna

Trwa mały spis rolny, ankieterzy dzwonią do rolników

03-07-2023

Do 14 sierpnia trwa badanie statystyczne wśród wylosowanych gospodarstw rolnych. Zakończył już się etap, w którym gospodarze mogli sami podać dane przez internet. Teraz do pracy wyruszyli ankieterzy – porozmawiają z rolnikami osobiście lub telefonicznie.  

Tak zwany mały spis rolny rozpoczął się 1 czerwca i obejmuje dwa ogólnopolskie badania: zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (formularz R-SGR) oraz badanie pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego (formularz R-ZW-S). Są one obowiązkowe dla każdego wylosowanego gospodarstwa.

Ankieter pomoże

Zakończył się już etap, w którym gospodarze mogli sami podać dane przez internet. Wystarczyło wypełnić specjalny formularz. Z tej możliwości skorzystało tylko kilka procent respondentów. Teraz prace rozpoczęli ankieterzy, którzy do 14 sierpnia 2023 r. będą się kontaktować z rolnikami. Niezbędne informacje można przekazać w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego.

Sprawdź tożsamość

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, tożsamość ankietera, który zadzwoni do rolnika, bądź pojawi się w jego gospodarstwie, można zweryfikować samodzielnie na stronie internetowej: badania-ankietowe.stat.gov.pl w zakładce: Sprawdź tożsamość ankietera lub dzwoniąc na numer infolinii 22 279 99 99. Telefonicznie można też zadać pytania dotyczące metody realizacji badania, zakresu zbieranych informacji czy też bezpieczeństwa danych. Infolinia jest czynna do 11 sierpnia w godz. 8.00–20.00 (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt). Ostatniego dnia badań (14 sierpnia) konsultanci będą dostępni w godz. 8.00–15.00.

Warto wziąć udział

Celem badania jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie Z wyników spisu korzystać będą organy rządowe i samorządowe, naukowcy, ale także sami rolnicy, dla których mogą być one wskazówką przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Dane z badania stanowią też jedno z podstawowych źródeł informacji do określenia wielkości środków przeznaczanych z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa. Udział w badaniach przełoży się to na wysoką jakość danych statystycznych dotyczących polskiego rolnictwa.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.
  • Grupa kilkunastu osób stoi obok siebie.

    Konstancińscy harcerze przeszli szlakiem św. Jakuba

    Harcerze z Uroczyska Konstancin kolejny raz pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i przeszli szlakiem św. Jakuba. 11 druhów drogę z portugalskiego Viana do Castelo do Santiago de Compostela pokonało w 9 dni. Trasa liczyła ponad 220 kilometrów.