Trwa mały spis rolny, udział w nim jest obowiązkowy | Konstancin-Jeziorna

Trwa mały spis rolny, udział w nim jest obowiązkowy

17-07-2023

Trwa badanie statystyczne gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego. Do 14 sierpnia ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego zbierają informacje telefonicznie lub osobiście. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Tak zwany mały spis rolny obejmuje dwa badania – zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego. Są one prowadzone we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Ankieter pomoże

Do połowy czerwca respondenci mogli wypełnić formularz przez internet. Z tej metody skorzystało w całej Polsce tylko około 7 tys. rolników. Teraz do akcji wkroczyli ankieterzy, którzy telefonicznie lub osobiście zbierają niezbędne informacje. Mały spis rolny potrwa do 14 sierpnia 2023 r. Udział w nim jest obowiązkowy.  

Dane są bezpieczne

Tożsamość ankietera, który zadzwoni do rolnika, bądź pojawi się w jego gospodarstwie, można zweryfikować samodzielnie na stronie internetowej: badania-ankietowe.stat.gov.pl w zakładce: Sprawdź tożsamość ankietera lub dzwoniąc na numer infolinii 22 279 99 99. Telefonicznie można też zadać pytania dotyczące metody realizacji badania, zakresu zbieranych informacji czy też bezpieczeństwa danych. Infolinia jest czynna do 11 sierpnia w godz. 8.00–20.00 (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt). Ostatniego dnia badań (14 sierpnia) konsultanci będą dostępni w godz. 8.00–15.00.

Warto wziąć udział

Celem badania jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie Z wyników spisu korzystać będą organy rządowe i samorządowe, naukowcy, ale także sami rolnicy, dla których mogą być one wskazówką przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Dane z badania stanowią też jedno z podstawowych źródeł informacji do określenia wielkości środków przeznaczanych z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa. Udział w badaniach przełoży się to na wysoką jakość danych statystycznych dotyczących polskiego rolnictwa.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.
  • Grupa kilkunastu osób stoi obok siebie.

    Konstancińscy harcerze przeszli szlakiem św. Jakuba

    Harcerze z Uroczyska Konstancin kolejny raz pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i przeszli szlakiem św. Jakuba. 11 druhów drogę z portugalskiego Viana do Castelo do Santiago de Compostela pokonało w 9 dni. Trasa liczyła ponad 220 kilometrów.