Twój głos ma znaczenie! Konsultacje społeczne projektu strategii | Konstancin-Jeziorna

Twój głos ma znaczenie! Konsultacje społeczne projektu strategii

09-05-2024
fot. Artur Ostrowski

Trwają konsultacje społeczne projektu Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla metropolii warszawskiej na lata 2021–2027+. Spostrzeżenia i opinie do dokumentu można zgłaszać do 23 maja br. Zaplanowano także telefoniczne dyżury eksperckie.

Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to dokument, który pozwala samorządom metropolii warszawskiej ustalić wspólne cele i realizować inwestycje dofinansowane ze środków unijnych. W marcu pojawiła się szansa pozyskania dodatkowych środków z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027 na projekt, który zapewni kompleksowe wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego realizujących ZIT oraz rozwój współpracy metropolitalnej. Aby mógł być on realizowany konieczna była aktualizacja „Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla metropolii warszawskiej 2021–2027+”. Tak powstała wersja druga wspomnianego dokumentu.  

Konsultacje społeczne

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna do zapoznania się z najnowszą wersją Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz przekazania do 23 maja br. swoich spostrzeżeń i opinii. Dodatkowo w ramach konsultacji z ekspertami współtworzącymi strategię zaplanowano dyżury telefoniczne pod nr tel. 22 443 28 68. Odbędą się one:

  • 10 maja br. w godz. 9.00–13.00;
  • 13 maja br. w godz. 13.00–16.00;
  • 21 maja br. w godz. 12.00–15.00.

Środki z Unii Europejskiej

W Strategia ZIT zostały opisane m.in. cele wynikające z diagnozy oraz wizji metropolii warszawskiej, a także kierunki działań, w których wskazano przedsięwzięcia w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych możliwe do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Przyjęcie tego dokumentu daje szansę samorządom, należącym do metropolii, na pozyskanie środków zewnętrznych m.in. na budowę dróg rowerowych, parkingów typu „Parkuj i jedź”, zakup taboru autobusowego oraz na projekty edukacyjne. W programie Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021–2027 na wspomniane inwestycje i przedsięwzięcia przewidziana została kwota w wysokości 135 mln euro.

Więcej informacji

Szczegółowe informacje, w tym projekt Strategii ZIT, dostępne są na platformie konsultacyjnej m.st. Warszawy oraz na stronie internetowej Metropolii warszawskiej.

Autor
Anna Błażewicz- Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • sesja rady miejskiej

    22 grudnia nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-…

    W poniedziałek (22 grudnia) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Obrady zostały zwołane na wniosek burmistrza Michała Wiśniewskiego po tym, jak środowe posiedzenie zostało przerwane przez przewodniczącą Karolinę Komar-Osińską w sposób niezgodny ze statutem gminy.
  • Kalednarze

    Czas na kalendarz! Świąteczny upominek dla mieszkańców

    Czas na świąteczny upominek dla mieszkańców! Mamy dla Was gminne kalendarze na 2026 rok. Będą one bezpłatnie rozdawane w najbliższy wtorek (23 grudnia) od godz. 9.00 w Biurze Obsługi Mieszkańca. Ich liczba jest ograniczona – obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Serdecznie zapraszamy.