Uczciliśmy pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego | Konstancin-Jeziorna

Uczciliśmy pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

02-08-2021

Dźwiękiem syren, uroczystościami przy pomnikach pamięci oraz patriotycznym koncertem – tak Konstancin-Jeziorna uczcił 77. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie jest symbolem heroicznej walki o wolność. Niestety, to także najkrwawszy zryw niepodległościowy w historii Polski, który pochłonął życie ok. 20 tys. żołnierzy i 180 tys. cywilów. Zaczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00. W 77. rocznicę tamtych wydarzeń Konstancin-Jeziorna oddał hołd bohaterom.

Kwiaty i znicze

W niedzielne przedpołudnie, przedstawiciele samorządu złożyli biało-czerwone kwiaty i zapalili znicze przed kamieniem upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK (przy rondzie św. Jana Pawła II) oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą Samodzielnemu Batalionowi im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego (na os. Mirków). To właśnie tu, w kamienicy przy ul. Mirkowskiej 56, w czasie drugiej wojny światowej odbywały się spotkania konspiracyjne i mieścił się także prowizoryczny szpital polowy. Powstańcom cześć oddali także członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego Traper. Zorganizowali oni na terenie Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie – na którym znajduje się pomnik poświęcony braciom Komorowskim oraz Nerka – uroczystość patriotyczną. 

Msza św. w Powsinie

Konstancińskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwieńczyło nabożeństwo na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie, gdzie spoczywa 63 żołnierzy Powstania Warszawskiego. 

(Nie)zakazane piosenki

Ponadto, w altanie przy Konstancińskim Domu Kultury zabrzmiały powstańcze pieśni w wykonaniu wokalistki Ewy Szlachcic. Można było usłyszeć takie utwory jak: „Deszcz jesienny deszcz”, „Warszawskie dzieci” oraz współczesne piosenki, oddające hołd powstaniu m.in.: „Dziewczyna z granatem”, „Miasto”, „Jeśli nie wrócę”. 

Godzina „W”

Punktualnie o godz. 17.00 – w godzinę W – Konstancin-Jeziorna, tak jak wiele innych polskich miast, zamarł. Zawyły syreny, a mieszkańcy zatrzymali się, aby w ciszy oddać hołd powstańcom.

Galeria zdjęć

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej szary napis silny wiatr. W tle postać z rozwianymi włosami próbująca utrzymać wygięty w górę parasol.

    Meteo alert pierwszego stopnia: silny wiatr

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnymi wiatrami. Alert pierwszego stopnia obowiązuje w powiecie piaseczyńskim od godz. 22.00 w czwartek (23 września) do godz. 12.00 w piątek (24 września). Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Na grafice jest duży napis Weź udział w wycieczce i odbierz przewodnik turystyczny. Niżej napis dotyczy wycieczek w dniach 25 i 26 września 2021. W tle park, na trawie leżą żółte liście. Obok po prawej stronie wklejona jest grafika z trzema przewodnikami turystycznymi. Na okładce są zdjęcia atrakcji turystycznych i napis Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny.

    Zapraszamy do zapisywania się na ostatnie wycieczki

    W najbliższy weekend (25–26 września) odbędą się ostatnie 4 wycieczki z cyklu „Poznaj gminę Konstancin-Jeziorna”. Są jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy do zapisywania się pod numerem tel.: 22 484 24 41. Każdy uczestnik dodatkowo otrzyma „Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny”.