Uczniowie Jedynki i Dwójki goszczą u siebie kolegów z Francji | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie Jedynki i Dwójki goszczą u siebie kolegów z Francji

11-06-2024

Do Konstancina-Jeziorny przyjechali uczniowie i nauczyciele z miasta partnerskiego Saint-Germain-en-Laye. Ich wizyta to efekt międzynarodowej wymiany młodzieży, którą od lat prowadzą szkoły podstawowe nr 1 i 2. Goście z Francji w poniedziałek (10 czerwca) uczestniczyli w spotkaniu z burmistrzem Michałem Wiśniewskim i Karoliną Komar-Osińską, przewodniczącą Rady Miejskiej.

Saint-Germain-en-Laye jest miastem partnerskim Konstancina-Jeziorny od 32 lat. W ramach współpracy i międzynarodowej wymiany młodzieży w miniony piątek (7 czerwca) do naszego miasta z rewizytą przybyła grupa 32 uczniów i 3 pedagogów ze szkoły Saint-Augustin. Kolegów z Francji goszczą w swoich domach uczniowie ze szkół podstawowych nr 1 i 2. 

Z wizytą w ratuszu

Program wymiany, współfinansowanej ze środków budżetu gminy, obfituje w różne atrakcje. Francuska i polska młodzież uczestniczyła m.in. w Dniach Konstancina, a w miniony poniedziałek (10 czerwca) odwiedziła konstanciński magistrat. Z uczniami spotkali się burmistrz Michał Wiśniewski, Karolina Komar-Osińska – przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Katarzyna Jacyna, przewodnicząca Stowarzyszenia Współpracy Miast Bliźniaczych Konstancin-Jeziorna–Saint-Germain-en-Laye, którzy życzyli wszystkim udanego i przyjemnego pobytu. Na koniec goście otrzymali upominki przygotowane przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej UMiG. 

Ciekawy program

W kolejnych dniach na młodzież czekają w szkołach liczne zajęcia edukacyjne, artystyczne i sportowe. W programie pobytu są także wizyty m.in. w Muzeum Wycinanki, Villa la Fleur – Muzeum École de Paris oraz w tężni solankowej, a także wycieczki do Warszawy i Lublina. Uczniowie odwiedzą były niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Nauki Kopernik oraz Świątynię Opatrzności Bożej. Młodzież z Saint-Germain-en-Laye wróci do swoich domów 15 czerwca.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • Mapa z lotu ptaka z zaznaczoną drogą, która będzie remontowana

    Remont ul. Prawdziwka, dwa dni utrudnień w ruchu

    Przed nami spore utrudnienia, spowodowane remontem ul. Prawdziwka. W poniedziałek (24 czerwca) droga – od ul. Muchomora do granicy z Konstancinem-Jeziorną – będzie frezowana, a we wtorek zaplanowano układanie nowej nawierzchni. W tym dniu ulica na wspomnianym odcinku będzie zamknięta dla ruchu.
  • uczniowie na zakończenie roku szkolnego

    Życzymy udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji

    Na ten dzień czekał każdy uczeń. W piątek (21 czerwca) rok szkolny 2023/2024 przeszedł do historii i rozpoczęły się upragnione wakacje. Z tej okazji podziękowania i życzenia dla całej społeczności szkolnej skierował Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.