Uczniowie Jedynki i Dwójki odwiedzili rówieśników z Francji | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie Jedynki i Dwójki odwiedzili rówieśników z Francji

29-03-2024

Młodzież z Konstancina-Jeziorny zacieśnia więzi ze swoimi rówieśnikami z Saint-Germain-en-Laye we Francji. 38-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Jedynki i Dwójki na początku marca odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę Saint-Augustin. Program pobytu obfitował w liczne atrakcje.

W ramach współpracy zagranicznej uczniowie ze szkół podstawowych nr 1 i 2 wyjechali na kilka dni do Francji. Konstancińską młodzież, w dniach 3–9 marca, gościła szkoła Saint-Augustin w Saint-Germain-en-Laye, z którą od ponad roku wspomniane placówki realizują program wymiany międzynarodowej. 34-osobową grupą uczniów opiekowały się dwie nauczycielki oraz dyrektorki – Paulina Karczmarczyk i  Katarzyna Chiszko. Polacy byli gośćmi swoich francuskich rówieśników i nocowali w ich domach. 

Ciekawy program

Program pobytu w kraju nad Sekwaną obfitował w liczne wydarzenia i atrakcje. Polscy uczniowie spędzili kilka dni w Paryżu, gdzie zwiedzili m.in. Muzeum Luwru, dzielnicę Montmartre z piękną Bazyliką Sacré-Cœur oraz weszli na wieżę Eiffla. Młodzież miała też okazję zobaczyć Pałac Wersalski, katedrę Notre-Dame oraz przespacerować się po ogrodach Tuileries, Paryskim Placu Zgody i Polach Elizejskich, by na końcu wędrówki dotrzeć do Pałacu Inwalidów, w którym znajduje się grób Napoleona Bonaparte. Uczniowie odwiedzili też polską ambasadę w Hôtel de Monaco, gdzie odbyło się spotkanie z Wiesławem Tarką, zastępcą ambasadora.

Młodzież spędziła także jeden dzień w Saint-Germain-en-Laye. Uczniowie zwiedzili zamek królewski, w którym urodził się król Francji Ludwik XIV, a w którym obecnie znajduje się narodowe muzeum archeologiczne, oraz odwiedzili ratusz miejski. Gości z Polski powitała Sylvie Habert-Dupuis, zastępczyni burmistrza, oraz Marc Miloutinovitch, odpowiedzialny za współpracę z miastami bliźniaczymi. A na zakończenie pobytu we Francji – wizyta w Disneylandzie.

Udany wyjazd

– To był bardzo udany wyjazd – podsumowuje Alicja Dycha, nauczycielka Dwójki, która czuwa nad rozwojem współpracy ze szkołą Saint-Augustin. – Polscy uczniowie mieli okazje przyjrzeć się funkcjonowaniu szkoły francuskiej, uczestniczyć w zajęciach, a także poznać kulturę oraz tradycje i zobaczyć zabytki ważne dla Francuzów.

Uczniowie z Saint-Germain-en-Laye przyjadą do Konstancina-Jeziorny z rewizytą już w czerwcu tego roku.

Autor
Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej

Najnowsze aktualności

  • Osoba wrzucająca kartkę do urny do głosowania

    Druga tura wyborów burmistrza – każdy głos jest ważny

    W niedzielę (21 kwietnia) mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna czeka wyborcza dogrywka. W drugiej turze o urząd burmistrza ubiega się dwóch kandydatów, którzy dwa tygodnie temu uzyskali najwięcej głosów. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7.00–21.00.
  • Grafika wektorowa, na czerwonym tle napis: Rada Miejska Konstancin-Jeziorna

    Znamy termin pierwszej sesji Rady Miejskiej nowej kadencji

    7 maja odbędzie się pierwsza sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna dziewiątej kadencji. Zostaną na niej zaprzysiężeni nowi radni oraz burmistrz gminy. Na posiedzeniu poznamy też nazwiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Obrady rozpoczną się o godz. 10.00.