Uczniowie w hołdzie bohaterom powstania styczniowego | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie w hołdzie bohaterom powstania styczniowego

25-01-2023

Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie uczcili pamięć bohaterów walk narodowowyzwoleńczych. Dzieci i młodzież odwiedzili groby powstańcze oraz miejsca pamięci w powiecie piaseczyńskim.

Powstanie styczniowe zostało ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 roku. Był to jeden z największych zrywów niepodległościowych w historii Polski, wymierzony przeciwko władzy carskiej. Choć przegrane, stało się jednym z najważniejszych symboli polskiego dążenia do niepodległości. W minioną sobotę, w 160. rocznicę tamtych wydarzeń, Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny Traper zorganizował rajd turystyczny szlakiem powstańczych miejsc w powiecie piaseczyńskim.

Na powstańczych grobach

Razem z wychowawcami i nauczycielami – Wojciechem Guszkowskim, Marią Guszkowską, Magdaleną Dąbrowską oraz Emilią Kamać – uczniowie zapalili znicze na zbiorowym grobie powstańców na cmentarzu parafialnym w Piasecznie oraz na mogile 18-letniego Ignacego Robaka w Cieciszewie. Był on czeladnikiem papierni w Jeziornie, a w styczniu 1863 r. poszedł, jak wielu jego rówieśników, bić się o wolność. Ranny w bitwie pod Chojnowem zmarł 27 maja 1863 r. W tajemnicy został pochowany na parafialnym cmentarzu. Dopiero kilka lat temu udało się odnaleźć jego grób i przywróć o nim pamięć.

Miejsca pamięci

Uczniowie złożyli również wiązanki kwiatów pod pomnikiem w Cieciszewie, Pilawie – w miejscu pamięci bitwy pod Chojnowem oraz w Henrykowie-Uroczu na symbolicznej powstańczej mogile. Spotkali się też z historykiem Dawidem Miszkiewiczem, absolwentem Dwójki, a na zakończenie rajdu zdobytą wiedzę mogli sprawdzić w przygotowanym dla nich teście. Podczas wyprawy trzy osoby zostały wyróżnione za systematyczną pracę w kole Traper. Herb powstania klubu otrzymali Kalina Misiak ze Szkoły Podstawowej nr 2, Aleksander Ruszkiewicz ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 i  Piotr Ruszkiewicz – rodzic z SP nr 5.

Galeria zdjęć

 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Napis: Wybory samorządowe, obok urna do głosowania

    Wybory 2024: Podział gminy na stałe obwody głosowania

    Wybory samorządowe coraz bliżej. Znamy już podział gminy Konstancin-Jeziorna na stałe obwody głosowania. Decyzją komisarza wyborczego będzie ich 17, czyli o jeden więcej niż dotychczas. Warto zawczasu sprawdzić, gdzie znajduje się lokal, w którym 7 i 21 kwietnia będziemy głosować.
  • Na podłodze leżą 3 nożyce hydrauliczne dla OSP Konstancin-Jeziorna

    Gmina zakupiła nowy sprzęt dla OSP Konstancin-Jeziorna

    Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie trafiły nowoczesne narzędzia hydrauliczne z akcesoriami o łącznej wartości ponad 151 tys. zł. Ich zakup został sfinansowany z budżetu gminy. Ale to jeszcze nie koniec. Wkrótce jednostka wzbogaci się o kolejny specjalistyczny sprzęt.