Uczniowie zdawali egzamin na kartę rowerową | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie zdawali egzamin na kartę rowerową

30-05-2022

Uczniowie z konstancińskich szkół podstawowych zdawali w minioną sobotę (28 maja) egzamin na kartę rowerową. Praktyczną część sprawdzianu przeprowadzili funkcjonariusze Straży Miejskiej. Pozytywnym wynikiem zakończyło go aż 159 osób.

Do egzaminu praktycznego na kartę rowerową przystąpiło 160 uczniów z 7 szkół podstawowych działających na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Został on przeprowadzony w mobilnym miasteczku ruchu drogowego – wyposażonym w miniznaki, sygnalizatory, przejścia dla pieszych i przejazdy kolejowe, które w minioną sobotę (28 maja) stanęło na parkingu przy ul. Kolejowej – za konstancińskim magistratem.

Uczniowie dobrze przygotowani

Umiejętności jazdy na rowerze i wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce weryfikowali Stanisław Grudzień, komendant Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie i jego zastępca Sylwester Ropielewski, którzy posiadają do tego odpowiednie uprawnienia. Zdający musieli wykazać się m.in.: bardzo dobrą znajomością przepisów i znaków drogowych, umiejętnością utrzymania równowagi pozwalającej na swobodną jazdę rowerem, koordynacją jazdy z obserwacją otoczenia i odpowiednim reagowaniem na zmieniające się warunki na drodze. Zdający byli bardzo dobrze przygotowani do egzaminu. Wynik pozytywny uzyskało 159 osób. Wszyscy otrzymali upominek ufundowany przez Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

Warto wiedzieć

Przypominamy! Karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież w wieku 10–18 lat do jazdy rowerem po drogach publicznych, a od 1 czerwca 2021 r. także hulajnogami elektrycznymi oraz innymi urządzeniami transportu osobistego. 

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa. Kolorowe rysunki zwierząt oraz tekst: Chcemy wygrać z sepsą! Finał dla wszystkich – małych i dużych, 31 finał 2023, żyj zdrowo w zdrowym świecie.

    29 stycznia gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

    Konstancin-Jeziorna ponownie gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, która już 29 stycznia znów rozgrzeje nasze serca i będzie zachęcać do czynienia dobra. Z okazji 31. finału przygotowano liczne atrakcje. Będą m.in. koncerty, warsztaty i bieg rodzinny.
  • Traktor na polu uprawnym.

    Zwrot podatku akcyzowego dla rolników – wnioski od 1 lutego

    Od środy (1 lutego) rolnicy z gminy Konstancin-Jeziorna mogą składać w Urzędzie Miasta i Gminy wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Jest na to czas do 28 lutego 2023 r.