Uwaga! Ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze” | Konstancin-Jeziorna

Uwaga! Ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

23-04-2024

Od poniedziałku (22 kwietnia) obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Od teraz dotacje będą przyznawane tylko do pomp ciepła i kotłów spełniających określone parametry techniczne oraz znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów. Ale to nie jedyne nowości.    

„Czyste Powietrze” to rządowy program realizowany od 2018 r., który umożliwia  pozyskanie dotacji na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę przestarzałych pieców. Niestety często wśród dostawców i wykonawców oferujących wymianę źródła ciepła zdarzali się tacy przedsiębiorcy, którzy oferowali usługi i produkty niskiej jakości lub zawyżali ich ceny. Żeby to ukrócić, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył tzw. Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów.

Obowiązkowa lista

Zgodnie z nowymi zasadami, obowiązującymi w programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia br., dotacje będą przyznawane tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet widniejących na wspomnianej liście. Do 13 czerwca obowiązuje jednak okres przejściowy. Oznacza to, że jeżeli ktoś do 22 kwietnia br. kupił urządzenie spoza listy ZUiM, musi wniosek o dotację złożyć najpóźniej do 13 czerwca br. Po tej dacie taki wydatek nie będzie już stanowił kosztu kwalifikowanego. Ale to nie wszystkie zmiany w programie.

Inne istotne zmiany

Ograniczono również możliwość dofinansowania na najwyższym poziomie – jedna osoba może teraz złożyć tylko jeden wniosek. W kolejnych wnioskach, na inne budynki, ta sama osoba może ubiegać się jedynie o podstawowy poziom dofinansowania. Ma to na celu ograniczenie nadużyć finansowych. Ponadto w umowie dotacyjnej z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do WFOŚiGW podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). Na liście zmian jest także wyznaczenie czasu na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z umowy z wykonawcą. Teraz jest to maksymalnie 120 dni. Ponadto w przypadku składania wniosku o dotację przez pełnomocnika wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl.

Program w gminie

Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, którzy chcą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, mogą liczyć na pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie oraz o płatność, a także w złożeniu ich w WFOŚiGW. Oferują ją urzędnicy dyżurujący w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjny. Mieści się on w konstancińskim magistracie przy ul. Piaseczyńskiej 77 i jest czynny 5 razy w tygodniu:

  • w poniedziałki w godz. 7.00–9.00,
  • we wtorki i w środy w godz. 7.00–8.00 i 16.00–18.00, 
  • w czwartki i w piątki w godz. 7.00–8.00. 

W celu zapewnienia sprawnej obsługi interesantów prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty – wysyłając wiadomość na adres: czystepowietrzeatkonstancinjeziorna [dot] pl lub dzwoniąc pod nr telefonu 22 484 23 00 i wybierając nr. wew.: 352, 368 lub 421.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Dziecko w przedszkolu

    Wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach…

    Są wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych. W tej chwili placówki mogą przyjąć jeszcze 130 dzieci. Od 6 do 10 maja br. prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.
  • Plakat promujący konkurs Nagroda Marszalka Województwa Mazowieckiego.

    Trwa nabór do honorowej nagrody marszałka Mazowsza

    Do 4 czerwca br. można zgłaszać kandydatów do 25. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursowa wybierze zwycięzców, którzy swoją działalnością artystyczną, charytatywną czy społeczną promują nasz region w kraju i za granicą.