Warsztaty, spacer i spotkania – zapraszamy na „Święto wody” | Konstancin-Jeziorna

Warsztaty, spacer i spotkania – zapraszamy na „Święto wody”

27-04-2023
Uczestnicy ubiegłorocznych warsztatów wodno-błotnych, fot. Organizator

Już w najbliższą sobotę (29 kwietnia) zapraszamy na drugą edycję wyjątkowego wydarzenia, jakim jest „Święto wody”. To będzie dzień wypełniony panelami dyskusyjnymi i spotkaniami z ekspertami. W programie są także spacer ornitologiczny i warsztaty dla dzieci. Wszystko w trosce o ekosystemy wodne.

„Święto wody”, jak podkreśla organizator wydarzenia – Stowarzyszenie Mieszkańców Konstancina-Jeziorny „Nasz Konstancin” – powstało, aby stworzyć przestrzeń, gdzie można w twórczy sposób rozmawiać, doświadczać, uczyć się, inspirować oraz prowadzić dialog na najważniejsze tematy związane z przyrodą i ochroną zasobów wodnych.

Wiedza i dyskusja

Urzecze, do którego należy gmina Konstancin-Jeziorna, zostało ukształtowane przez wodę. Rzeka Wisła i jej dorzecza utworzyły krajobraz, w którym żyjemy i w którym zadomowiło się wiele gatunków roślin i zwierząt. Człowiek od wieków żyje w tym środowisku, ale również zmienia go – przebudowuje rzeki, osusza, przegradza. Czy jego ingerencja w naturalny krajobraz jest zawsze dobra? Na te i na wiele innych ważnych pytań, odpowiedzi będą szukać uczestnicy wydarzenia oraz zaproszeni goście. Za nami kolejny rekordowo ciepły rok – brak zimy, susza. Największe rzeki Europy wysychają. Umiera też Odra z powodu kopalnianego zasolenia, wysokich temperatur i w konsekwencji zakwitu złotej algi. Dlatego temat wody powinien być najwyższym priorytetem. Szczególnie w naszej – niezbyt zasobnej w wodę – gminie. Święto to ma być przestrzenią do zdobycia wiedzy na temat jej znaczenia oraz pretekstem do dyskusji.

Bogaty program

Program sobotniego wydarzenia obfituje w liczne spotkania z ekspertami. I tak m.in. Filip Springer – reportażysta i fotoreporter – opowie o swojej najnowszej książce pt. „Mein Gott, jak pięknie”, Ewa Pluta – autorka tekstów i dziennikarka – będzie mówić o świadomości naturalnego krajobrazu, gawędziarz Piotr Rytko przybliży słuchaczom historię i tożsamość nadwiślańskiego Urzecza, a Małgorzata Owczarska – antropolożka kultury i etnolożka – poprowadzi uczestników spotkania przez meandry myślenia o wodzie, rzekach i o tym, jak kształtują one świadomość człowieka. Oprócz paneli dyskusyjnych zaplanowano także spacer przyrodniczy oraz warsztaty z bobrowania dla dzieci i rodziców. Będzie też okazja, by podczas wyjątkowego koncertu Michała Zygmunta wsłuchać się w dźwięki rzek. A to wszystko i znacznie więcej już w najbliższą sobotę (29 kwietnia) w plenerze oraz Konstancińskim Domu Kultury.

Wsparcie z budżetu

Koordynatorem wydarzenia jest Daniel Petryczkiewicz – pasjonat przyrody, fotograf i aktywista. „Święto wody” zostało wsparte finansowo z budżetu gminy Konstancin-Jeziorna. Jego sponsorem jest CH Stara Papiernia, a partnerami: Konstanciński Dom Kultury, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, podcast „Zdrowa Rzeka”, Centrum Ochrony Mokradeł „Pamiętajmy o mokradłach” oraz Fundacja Violet Kiwi. Patronat medialny: magazyn „Pismo” i „Krytyka Polityczna”.

Program

Część terenowa:

  • 7.00–10.00 Spacer ornitologiczny – prowadzenie: Michał Książek, miejsce: Łąki Oborskie (ścieżka wzdłuż rezerwatów Łęgi Oborskie i Skarpa Oborska).
  • 11.00–13.00 Warsztaty wodno-błotne dla dzieci – prowadzenie: Joanna Kowalczyk-Bednarczyk, miejsce: brzeg Jeziorki przed Konstancińskim Domem Kultury (Park Zdrojowy).

Część stacjonarna (Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15, 1. piętro, sala multimedialna):

  • 15.00 Oficjalne otwarcie.
  • 15.00–16.00 Woda w krajobrazie Konstancina – pokaz fotografii Daniela Petryczkiewicza.
  • 16.00–17.00 Urzecze, nasza Kraina – o historii Urzecza opowie gawędziarz Piotr Rytko.
  • 17.00–18.00 Czy Kraina to stan umysłu – rozmowa z Filipem Springerem na temat jego najnowszej książki pt. „Mein Gott, jak pięknie” (prowadzenie – Ewa Pluta).
  • 18.00–19.00 Błękitna antropologia – rozmowa z Małgorzatą Owczarską o wodzie i rzekach oraz o tym jak kształtują one naszą świadomość (prowadzenie – Basia Sowa).
  • 19.00–20.00 Zew włóczęgi – rozmowa z pisarką Ewą Plutą o krajobrazie i jej książce pt. „Rubież” (prowadzenie – Daniel Petryczkiewicz).
  • 20.00–22.00 Mowa Rzek – koncert Michała Zygmunta i jego opowieść o rejsie z Bugu na Odrę.

Więcej informacji na stronie internetowej: naszkonstancin.pl oraz na Facebooku.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.