Warsztaty, spacer i spotkania – zapraszamy na „Święto wody” | Konstancin-Jeziorna

Warsztaty, spacer i spotkania – zapraszamy na „Święto wody”

27-04-2023
Uczestnicy ubiegłorocznych warsztatów wodno-błotnych, fot. Organizator

Już w najbliższą sobotę (29 kwietnia) zapraszamy na drugą edycję wyjątkowego wydarzenia, jakim jest „Święto wody”. To będzie dzień wypełniony panelami dyskusyjnymi i spotkaniami z ekspertami. W programie są także spacer ornitologiczny i warsztaty dla dzieci. Wszystko w trosce o ekosystemy wodne.

„Święto wody”, jak podkreśla organizator wydarzenia – Stowarzyszenie Mieszkańców Konstancina-Jeziorny „Nasz Konstancin” – powstało, aby stworzyć przestrzeń, gdzie można w twórczy sposób rozmawiać, doświadczać, uczyć się, inspirować oraz prowadzić dialog na najważniejsze tematy związane z przyrodą i ochroną zasobów wodnych.

Wiedza i dyskusja

Urzecze, do którego należy gmina Konstancin-Jeziorna, zostało ukształtowane przez wodę. Rzeka Wisła i jej dorzecza utworzyły krajobraz, w którym żyjemy i w którym zadomowiło się wiele gatunków roślin i zwierząt. Człowiek od wieków żyje w tym środowisku, ale również zmienia go – przebudowuje rzeki, osusza, przegradza. Czy jego ingerencja w naturalny krajobraz jest zawsze dobra? Na te i na wiele innych ważnych pytań, odpowiedzi będą szukać uczestnicy wydarzenia oraz zaproszeni goście. Za nami kolejny rekordowo ciepły rok – brak zimy, susza. Największe rzeki Europy wysychają. Umiera też Odra z powodu kopalnianego zasolenia, wysokich temperatur i w konsekwencji zakwitu złotej algi. Dlatego temat wody powinien być najwyższym priorytetem. Szczególnie w naszej – niezbyt zasobnej w wodę – gminie. Święto to ma być przestrzenią do zdobycia wiedzy na temat jej znaczenia oraz pretekstem do dyskusji.

Bogaty program

Program sobotniego wydarzenia obfituje w liczne spotkania z ekspertami. I tak m.in. Filip Springer – reportażysta i fotoreporter – opowie o swojej najnowszej książce pt. „Mein Gott, jak pięknie”, Ewa Pluta – autorka tekstów i dziennikarka – będzie mówić o świadomości naturalnego krajobrazu, gawędziarz Piotr Rytko przybliży słuchaczom historię i tożsamość nadwiślańskiego Urzecza, a Małgorzata Owczarska – antropolożka kultury i etnolożka – poprowadzi uczestników spotkania przez meandry myślenia o wodzie, rzekach i o tym, jak kształtują one świadomość człowieka. Oprócz paneli dyskusyjnych zaplanowano także spacer przyrodniczy oraz warsztaty z bobrowania dla dzieci i rodziców. Będzie też okazja, by podczas wyjątkowego koncertu Michała Zygmunta wsłuchać się w dźwięki rzek. A to wszystko i znacznie więcej już w najbliższą sobotę (29 kwietnia) w plenerze oraz Konstancińskim Domu Kultury.

Wsparcie z budżetu

Koordynatorem wydarzenia jest Daniel Petryczkiewicz – pasjonat przyrody, fotograf i aktywista. „Święto wody” zostało wsparte finansowo z budżetu gminy Konstancin-Jeziorna. Jego sponsorem jest CH Stara Papiernia, a partnerami: Konstanciński Dom Kultury, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, podcast „Zdrowa Rzeka”, Centrum Ochrony Mokradeł „Pamiętajmy o mokradłach” oraz Fundacja Violet Kiwi. Patronat medialny: magazyn „Pismo” i „Krytyka Polityczna”.

Program

Część terenowa:

  • 7.00–10.00 Spacer ornitologiczny – prowadzenie: Michał Książek, miejsce: Łąki Oborskie (ścieżka wzdłuż rezerwatów Łęgi Oborskie i Skarpa Oborska).
  • 11.00–13.00 Warsztaty wodno-błotne dla dzieci – prowadzenie: Joanna Kowalczyk-Bednarczyk, miejsce: brzeg Jeziorki przed Konstancińskim Domem Kultury (Park Zdrojowy).

Część stacjonarna (Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15, 1. piętro, sala multimedialna):

  • 15.00 Oficjalne otwarcie.
  • 15.00–16.00 Woda w krajobrazie Konstancina – pokaz fotografii Daniela Petryczkiewicza.
  • 16.00–17.00 Urzecze, nasza Kraina – o historii Urzecza opowie gawędziarz Piotr Rytko.
  • 17.00–18.00 Czy Kraina to stan umysłu – rozmowa z Filipem Springerem na temat jego najnowszej książki pt. „Mein Gott, jak pięknie” (prowadzenie – Ewa Pluta).
  • 18.00–19.00 Błękitna antropologia – rozmowa z Małgorzatą Owczarską o wodzie i rzekach oraz o tym jak kształtują one naszą świadomość (prowadzenie – Basia Sowa).
  • 19.00–20.00 Zew włóczęgi – rozmowa z pisarką Ewą Plutą o krajobrazie i jej książce pt. „Rubież” (prowadzenie – Daniel Petryczkiewicz).
  • 20.00–22.00 Mowa Rzek – koncert Michała Zygmunta i jego opowieść o rejsie z Bugu na Odrę.

Więcej informacji na stronie internetowej: naszkonstancin.pl oraz na Facebooku.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Żarówka na szarym tle.

    PGE Dystrybucja zapowiada kolejne wyłączenia prądu

    PGE Dystrybucja zapowiada przerwy w dostawie energii elektrycznej. W poniedziałek (22 kwietnia), w godz. 9.00–13.00, prądu nie będzie na niektórych ulicach w Kawęczynie. Ma to związek z planowanymi pracami modernizacyjnymi sieci.
  • Około 30 dzieci stoi w grupie. Przed nimi leży 30 opon samochodowych, taczka pełna szklanych butelek oraz kilkanaście pełnych worków na śmieci.

    Cieciszew i harcerze zapraszają do wiosennego sprzątania

    Wiosenne porządki w pełni. Już w najbliższą sobotę (20 kwietnia) społeczną akcję sprzątania sołectwa organizuje Cieciszew. Z kolei w Konstancinie-Jeziornie śmieci będą zbierać zuchy i harcerze z Hufca Uroczysko Konstancin. Magistrat zapewnia worki i rękawiczki.