We wrześniu dwa dodatkowe spacery z przewodnikiem | Konstancin-Jeziorna

We wrześniu dwa dodatkowe spacery z przewodnikiem

21-08-2023

Za nami ostatni wakacyjny spacer z przewodnikiem. W niedzielę (20 sierpnia) szlakiem artystów dawnego Konstancina przeszło ponad 40 osób. Ale dla tych, którzy przegapili nasze wyprawy mamy niespodziankę – dwa dodatkowe spacery we wrześniu, w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody.

Tegoroczne wakacyjne spacery z przewodnikiem, organizowane przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy oraz sąsiednich miejscowości. W lipcu i sierpniu odbyły się cztery wyprawy – do historycznego centrum Konstancina, na Królewską Górę, śladami Stefana Żeromskiego i znanych rodów, a w minioną niedzielę (20 sierpnia) szlakiem artystów dawnego Konstancina.

Blisko 200 osób

Ostatni spacer poprowadziła Elżbieta Rydel-Piskorska, instruktorka krajoznawstwa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. A wzięło w nim udział ponad 40 osób. Uczestnicy odwiedzić miejsca, w których mieszkali lub bywali znani malarze, rzeźbiarze i pisarze, m.in. Józef Pankiewicz, Monika Żeromska, Józef Gabowicz, Zdzisław Jasiński czy Adam Styka. Łącznie w wakacyjnych spacerach uczestniczyło blisko 200 osób.

Dwa spaceru we wrześniu

Ale dla tych, którzy przegapili nasze letnie spacery mamy niespodziankę – dwie dodatkowe wyprawy we wrześniu, które odbędą się w ramach 16. Festiwalu Otwarte Ogrody. Już teraz zapraszamy:

  • 9 września 2023 r. (sobota) na spacer „Służyli  Polsce – o zapomnianych mieszkańcach Konstancina z pierwszych dekad XX wieku” –  spacer, który poprowadzi Elżbieta Rydel-Piskorska, będzie okazją do przybliżenia zapomnianych losów mieszkańców Konstancina z pierwszych dekad XX wieku. Poznamy historię m.in. Leontyny Rudzkiej – właścicielki zakładu naukowo-edukacyjnego i organizatorki strajku szkolnego w 1905 r., Józefy Jaxy-Bąkowskiej – dziennikarki walczącej o prawa kobiet, Zofii Müller – pierwszej w Rzeczypospolitej kobiecie, która objęła funkcję sołtysa, a także Stefana Dziewulskiego – członka rządu II RP czy Piotra Drzewieckiego – pierwszego prezydenta Warszawy w wolnej Polsce. Trasa wyprawy wiedzie ulicami Konstancina-Jeziorny (Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Jana Sobieskiego, Stefana Batorego, Jagiellońską i Ireneusza Wierzejeskiego) do Parku Zdrojowego. Spacerowicze zobaczą wille m.in. Gryf, Zameczek, Białą i Ukrainkę.
     
  • 10 września 2023 r. (niedziela) na spacer „Tajemnice kolejki wilanowskiej” –  na spacer kolejki wilanowskiej zaprasza Wojciech Guszkowski – historyk, licencjonowany przewodnik turystyczny oraz opiekun Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Traper”. Trasa wyprawy będzie liczyła około 4 km, a jej uczestnicy zobaczą m.in. gdzie znajdowały się dawne stacje, tory, nasypy czy mosty kolejowe. Nie zabraknie też ciekawostek historycznych.

Spacery są bezpłatne i rozpoczynają się godz. 13.00. Zbiórka tradycyjnie przy willi Kamilin (ul. Józefa Piłsudskiego 42).

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa prezentująca plakat promujący akcję: Wywieś flagę. Warstwa tekstowa znajduje się w artykule.

    Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji i wywieś flagę

    2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To nasze wspólne święto. Uczcijmy je wywieszając na budynku lub w oknie domu Biało-Czerwoną. A gdy już to zrobimy, podzielmy się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
  • Przeprawa promowa na Wiśle, z promu zjeżdża samochód.

    1 maja prom znowu połączy oba brzegi Wisły

    Wystarczy zaledwie 5 minut, żeby dostać się z jednego brzegu Wisły na drugi. Umożliwia to przeprawa promowa pomiędzy Gassami a Karczewem, która w najbliższą środę (1 maja) zostanie wznowiona po zimowej przerwie. Prom przewozi samochody, pieszych i rowerzystów.