Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie | Konstancin-Jeziorna

Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

02-04-2024

Od 4 do 17 kwietnia na terenie powiatu piaseczyńskiego prowadzona będzie akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie m.in. zrzucana z samolotów. Należy zachować ostrożność spacerując z psem w lesie.

Wojewódzki lekarz weterynarii ogłosił wiosenną akcję szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na Mazowszu, w tym w powiecie piaseczyńskim. Jest ona planowana od 4 do 17 kwietnia, z zastrzeżeniem, że termin ten może ulec zmianie w przypadku złych warunków atmosferycznych.

W lesie i na polach

W tym terminie, szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie w lasach, na polach i łąkach – w ilości 30 dawek na 1 km kw. Szczepionka ma postać krążka, koloru szaro-zielonego o intensywnym rybim zapachu. Jest to mieszanina mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny. Wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów.

Nie dotykaj szczepionki

Uwaga! Jeżeli ktoś znajdzie taką szczepionkę, nie należy jej dotykać – pozostanie na niej zapach człowieka i lis nie będzie nią zainteresowany. Ponadto dotykanie, rozłamywanie dawki może spowodować, że umieszczony w niej płyn (przez skaleczenie na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa) przedostanie się do naszego organizmu. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza. Trzeba też pamiętać o tym, aby idąc z psem na spacer trzymać zwierzę na smyczy i w kagańcu.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Osoba wrzucająca kartkę do urny do głosowania

    Druga tura wyborów burmistrza – każdy głos jest ważny

    W niedzielę (21 kwietnia) mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna czeka wyborcza dogrywka. W drugiej turze o urząd burmistrza ubiega się dwóch kandydatów, którzy dwa tygodnie temu uzyskali najwięcej głosów. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7.00–21.00.
  • Grafika wektorowa, na czerwonym tle napis: Rada Miejska Konstancin-Jeziorna

    Znamy termin pierwszej sesji Rady Miejskiej nowej kadencji

    7 maja odbędzie się pierwsza sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna dziewiątej kadencji. Zostaną na niej zaprzysiężeni nowi radni oraz burmistrz gminy. Na posiedzeniu poznamy też nazwiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Obrady rozpoczną się o godz. 10.00.