Wniosek o dodatek węglowy złożysz w OPS-ie | Konstancin-Jeziorna

Wniosek o dodatek węglowy złożysz w OPS-ie

18-08-2022

Można już ubiegać się o jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. W gminie Konstancin-Jeziorna wnioski przyjmuje Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Rycerskiej 13. Zainteresowani na ich złożenie mają czas do 30 listopada 2022 r.

Na początku sierpnia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę wprowadzającą dodatek węglowy dla gospodarstw domowych, które wykorzystują ten surowiec jako podstawowe źródło ogrzewania swoich domów. Wynosi on jednorazowo 3 tys. zł. W środę (17 sierpnia) weszło w życie rozporządzenie z wzorem wniosku, który należy złożyć ubiegając się o to rządowe wparcie finansowe. W gminie Konstancin-Jeziorna obsługę dodatku węglowego prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Rycerskiej 13. 

Kto jest uprawniony?

Dodatek przysługuje tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Ważne! Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

Gdzie składać?

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie (ul. Rycerska 13). Obsługę interesantów prowadzą pracownicy Wydziału Systemu Pomocy Społecznej (pokoje nr 2, 3, 5 i 6) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–15.00. Druk wniosku można pobrać i wypełnić na miejscu. Jest on również dostępny w załączniku poniżej. Wniosek można również złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Zainteresowani mają na to czas do 30 listopada br. Po tym terminie nie będą one rozpatrywane. 

Co trzeba wypełnić?

We wniosku należy wpisać swoje dane: imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo, nr PESEL, serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, numer rachunku bankowego oraz aktualny adres zamieszkania. Ponadto trzeba podać dane członków zamieszkujących dane gospodarstwo domowe wnioskodawcy oraz wskazać główne źródło ogrzewania budynku. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie on tylko pierwszemu z wnioskodawców.

Więcej informacji

Więcej informacji można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej pod numerem telefonu: 22 756 34 84 wew. 22–24, 27 lub 33 oraz na stronie internetowej: www.opskonstancinjeziorna.pl.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio
Do pobrania
Załącznik Size
Druk wniosku o dodatek węglowy 850.47 KB
Klauza RODO 181.11 KB

Najnowsze aktualności

  • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

    Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

    Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
  • Dokumenty firmowe i pieniądze

    Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

    Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.