Wojewoda wprowadził nakaz trzymania drobiu w zamknięciu | Konstancin-Jeziorna

Wojewoda wprowadził nakaz trzymania drobiu w zamknięciu

12-05-2023

Wysoce zjadliwa grypa ptaków grasuje na Mazowszu. Wojewoda wprowadza obostrzenia w kolejnych powiatach, w tym piaseczyńskim, w których do odwołania obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu. Działanie te mają zahamować rozprzestrzenianie się choroby.

Ptasia grypa (HPAI) to choroba zakaźna, która, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy głównie ptaków – zarówno dzikich, jak i hodowlanych. Jest wysoce zjadliwa. Wirus jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, długo przeżywa w niskich temperaturach, a w zamrożeniu nawet kilka lat.

Drób w zamknięciu

W związku z coraz trudniejszą sytuacją dotyczącą grypy ptaków wojewoda mazowiecki wprowadza obostrzenia w kolejnych powiatach, w tym m.in. w piaseczyńskim, grójeckim, otwockim, pruszkowskim oraz Warszawie. Zgodnie z wydanym 8 maja rozporządzeniem zakazuje się utrzymywania drobiu na otwartej przestrzeni. Ma być on przetrzymywany w zamknięciu, także podczas karmienia i pojenia, gdzie nie ma dostępu dzikich ptaków. Nakaz obowiązuje wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarze nim objętym. Tym, którzy nie będą się do niego stosowali, grozi mandat lub grzywna.

Apel służb

Wirus zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka. Zagrożenie eliminuje stosowanie mydła, detergentów lub innych środków dezynfekcyjnych. Drób i jaja właściwie przetworzone są bezpieczne. Służby weterynaryjne proszą o zgłaszanie każdego przypadku choroby drobiu i apelują, żeby nie zbliżać się i nie dotykać padłych zwierząt.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio
Do pobrania

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.