Wspieraj lokalnie! Zostaw podatek w gminie | Konstancin-Jeziorna

Wspieraj lokalnie! Zostaw podatek w gminie

20-03-2024

Okres rozliczeń z fiskusem w pełni. Zachęcamy mieszkańców gminy do przekazania 1,5 proc. podatku lokalnym organizacjom pożytku publicznego. W Konstancinie-Jeziornie warto też zostawić swój PIT. Dzięki temu samorząd ma więcej środków na rozwój.

Podatnicy mają czas na rozliczenie PIT-ów za ubiegły rok do 30 kwietnia. Przy składaniu deklaracji warto pamiętać o możliwości odliczenia 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). W ten sposób zamiast do Skarbu Państwa nasze pieniądze trafią m.in. do fundacji i stowarzyszeń, dla których środki pochodzące z podatku są często jedynym źródłem finansowania działalności statutowej. Takie wsparcie nic nas nie kosztuje.

Kto może przekazać?

1,5 proc. podatku mogą przekazać nie tylko podatnicy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych i podatnicy opodatkowani ryczałtem, ale także jednoosobowe działalności gospodarcze korzystające z 19 proc. stawki podatku. Mogą to zrobić również emeryci lub renciści, pod warunkiem że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub złożą w urzędzie skarbowym PIT-OP. Aby wesprzeć wybraną przez siebie OPP, należy na końcu formularza PIT wpisać w odpowiednią rubrykę jej nazwę i numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). To wszystko. Przelew zrobi za nas fiskus. Warto przy tym skorzystać z najwygodniejszej formy rozliczenia – rządowej usługi Twój e-PIT. Znajdziemy ją pod adresem: www.podatki.gov.pl. Aktualny wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku dostępny jest na stronie: www.niw.gov.pl, zakładka – OPP.

Wsparcie dla naszych

Na długiej liście działających w całym kraju podmiotów znajdziemy także te z gminy Konstancin-Jeziorna. Obecnie są to: Fundacja św. Franciszka „Pomóż Zwierzętom – Naszym Małym Braciom” (KRS 0000017257) oraz Fundacja Ludzi Otwartej Wyobraźni Flow (KRS 0000401430). Na nasze wsparcie liczą jednak także strażacy ochotnicy i harcerze. W ich przypadku trzeba w zeznaniu podatkowym jako OPP wskazać odpowiednio Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP (KRS 0000116212) lub Związek Harcerstwa Polskiego (KRS 0000268913), a w celach szczegółowych podać nazwę wybranej przez nas gminnej jednostki OSP lub Hufiec Uroczysko Konstancin. W taki sam sposób można pomóc organizacjom funkcjonującym w naszej gminie, ale niemającym statusu OPP. Są to m.in. Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie – prowadzony przez Fundację Artystów Weteranów Scen Polskich (KRS 0000161031), Hospicjum Ewdomed Fundacja Hospicyjna z Gdańska, KRS 0000201002, cel szczegółowy: na rzecz Hospicjum Ewdomed), Centrum Animacji Misyjnej (KRS 0000309499, cel szczegółowy: CAM) czy Stowarzyszenie Piłki Siatkowej Konstancin-Jeziorna (KRS 0000014770, cel szczegółowy: KS SPS Konstancin-Jeziorna). Natomiast za pośrednictwem Fundacji Siepomaga (KRS 0000396361) można przekazać 1,5 proc. na leczenie Karoliny, mieszkanki naszej gminy, która jest sparaliżowana po ciężkim wypadku (cel szczegółowy: 0476390 Karolina).

Tutaj mieszkam, tutaj płacę podatki

W gminie Konstancin-Jeziorna warto też zostawić swój PIT. Dzięki temu samorząd ma więcej pieniędzy na rozwój i poprawę standardu życia mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, by płacić podatki według faktycznego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Do prawidłowego rozliczenia PIT należy przyjąć adres, pod którym mieszkaliśmy 31 grudnia roku, za jaki PIT jest składany. Natomiast w samej deklaracji należy wpisać – w części A – Urząd Skarbowy w Piasecznie, któremu podlega gmina Konstancin-Jeziorna, a w części B – miejsce faktycznego zamieszkania, nie zameldowania. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych formularzy. Natomiast przedsiębiorcy informują skarbówkę o wszelkich zmianach za pomocą formularza CEIDG-1. Pieniądze z podatku dochodowego trafiają w 38,40 proc. do budżetu gminy, w której mieszka podatnik, reszta zasila budżet państwa. Swój podatek w Konstancinie-Jeziornie rozlicza już 98 proc. mieszkańców, za co dziękujemy.

 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze z gradem

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek (18 czerwca) dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje od godz. 16.35 do godz. 19.30. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Droga asfaltowa, na poboczach drzewa

    Nowy asfalt na ul. Prawdziwka, utrudnienia na czas remontu

    Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy planuje w dniach 24–25 czerwca wymianę nawierzchni ul. Prawdziwka. W związku z tym droga na odcinku od ul. Bartosza Głowackiego w Kierszku do ul. Borowej w Konstancinie-Jeziornie będzie zamknięta dla ruchu.