Wspólnie będziemy świętować niepodległość | Konstancin-Jeziorna

Wspólnie będziemy świętować niepodległość

28-10-2021

11 listopada, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, znów będziemy wspólnie świętować. Program gminnych obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obfituje w liczne atrakcje. Będzie m.in. jubileuszowy bieg ulicami miasta, piknik historyczny i spotkanie z Piłsudskim.

Ubiegłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały kameralny charakter. Tym razem zapraszamy do wspólnego świętowania. 11 listopada dla mieszkańców i odwiedzających gminę Konstancin-Jeziorna przewidziano mnóstwo atrakcji.

Msza św. i kwiaty w miejscach pamięci

Niepodległościowe uroczystości zainauguruje msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie władze gminy oraz jej mieszkańcy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci. Będą to:

  • godz. 11.15 pomnik ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
  • godz. 11.30 pomnik żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II);
  • godz. 11.45 pomnik obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj zostanie także oczytany apel poległych.

Bieg i marszałek Piłsudski

Punktualnie o godz. 12.30 spod Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje jubileuszowy 30. Bieg Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę, z finałem w Parku Zdrojowym (w pobliżu tężni solankowej). Zapisy prowadzone są online na stronie internetowej: www.dostartu.pl. Do rywalizacji zgłosić się będzie można również w dniu biegu (zapisy w godz. 11.00–12.00 w biurze zawodów zlokalizowanym na placu przed UMiG). Na najszybszych na mecie czekają nagrody, a na wszystkim – pamiątkowe medale.

Przejazd marszałka i piknik

11 listopada do Konstancina-Jeziorny zawita m.in. marszałek Piłsudski, który przejedzie ulicami miasta na swojej Kasztance (wyruszy o godz. 12.30 spod CH Stara Papiernia). W drodze do Parku Zdrojowego będą mu towarzyszyć wierni żołnierze. Wcześniej, w samo południe, w pobliżu Hugonówki (ul. Mostowa 15) rozpocznie się piknik historyczny. Tutaj stanie obóz wojsk polskich z 1920 r., a w nim znajdziemy m.in.: arsenał z wystawą broni i umundurowania, namiot dowodzenia, szpital wojskowy, replikę wozu pancernego, stanowiska ogniowe z armatą oraz karabinem maszynowym Maxim oraz padok z koniem do jazdy stępem. Nie zabraknie też pokazów kawalerii konnej i łucznictwa oraz łuczniczych warsztatów strzeleckich (park Ikara).

Gra terenowa i warsztaty

Z kolei Hufiec „Uroczysko” Konstancin zaprosi dzieci i młodzież na harcerską grę terenową (w godz. 12.00–15.00), a Konstanciński Dom Kultury na warsztaty artystyczne „Moja Ojczyzna” (w godz. 12.00–15.00, KDK Hugonówka). Ponadto z Zawodową Orkiestrą Wiatrową pośpiewamy pieśni oraz piosenki patriotyczne i żołnierskie. We wspólnym wykonaniu utworów uczestnikom pomogą śpiewniki przygotowane specjalnie na tą okazję. Wszystkich zmarzniętych rozgrzeje tradycyjna grochówka. 

Koncert na zakończenie

Wspólne świętowanie zakończy koncert „Jeszcze Polska nie zginęła – kobiecym głosem o Niepodległości”, który o godz. 17.00 rozpocznie się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury. Publiczność usłyszy kilkanaście utworów śpiewanych przy multiinstrumentalnym akompaniamencie wykonywanym na fortepianie, akordeonie, gitarze, ukulele i perkusonaliach. Będą to m.in.: „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko” czy „Jak całować to ułana”. Wstęp na koncert jest wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie KDK w dniu wydarzenia od godz. 12.00. Uwaga! Ich ilość jest ograniczona.

Reżim sanitarny

Podczas wszystkich wydarzeń obowiązuje reżim sanitarny – limit osób, dystans, dezynfekcja rąk i maseczki.

Biało-czerwony plakat informujący o wydarzeniu. Treść znajdująca się na plakacie dostępna jest w treści artykułu.

 

 

 

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.