Za nami przedostatni wakacyjny spacer z przewodnikiem | Konstancin-Jeziorna

Za nami przedostatni wakacyjny spacer z przewodnikiem

07-08-2023

Wakacyjne spacery z przewodnikiem niezmiennie cieszą się powodzeniem wśród turystów oraz mieszkańców gminy. W minioną niedzielę (6 sierpnia) w wyprawie po Konstancinie-Jeziornie szlakiem Stefana Żeromskiego i sławnych rodów wzięło udział ponad 40 osób. Na ostatni spacer zapraszamy 20 sierpnia.

Wakacyjne spacery, organizowane przez konstanciński magistrat, to doskonała okazja, by połączyć przyjemne z pożytecznym i w miłym towarzystwie pogłębić swoją wiedzę na temat historii naszej gminy.

Śladami wielkich rodów

W minioną niedzielę (6 sierpnia) mieszkańców i turystów po Konstancinie-Jeziornie, szlakiem Stefana Żeromskiego i sławnych rodów, oprowadzała Elżbieta Rydel-Piskorska, instruktorka krajoznawstwa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Uczestnicy mogli podziwiać konstancińskie wille i poznać historie ich dawnych mieszkańców – przedstawicieli znanych warszawskich rodów. Na trasie wyprawy znalazły się m.in. wille – Szwajcarka, której właścicielem był ród Dąmbskich; Dworek w Lesie, należący niegdyś do rodziny Wedlów oraz Izyhala i Muszka rodu Paschalskich. Oczywiście nie mogło też zabraknąć willi Świt, która należała do rodziny Żeromskich. W spacerze wzięło udział ponad 40 osób.

Kolejny spacer

Po raz ostatni na wakacyjny spacer będzie można się wybrać 20 sierpnia. Tym razem szlakiem artystów dawnego Konstancina. Elżbieta Rydel-Piskorska opowie i pokarze miejsca, w których bywali znani przedwojenni malarze, rzeźbiarze i pisarze, m.in. Józef Pankiewicz, Monika Żeromska, Józef Gabowicz, Zdzisław Jasiński czy Adam Styka. Bezpłatny spacer wyruszy o godz. 11.00 sprzed willi Kamilin, w której mieści się Punkt Informacji Turystycznej (ul. Józefa Piłsudskiego 42). Uwaga! Obowiązuje limit, który wynosi 30 osób na spacer – decyduje kolejność przyjścia.

Punkt zaprasza

Przypominamy, w sezonie wakacyjnym (lipiec–sierpień) Punkt Informacji Turystycznej jest czynny:

 • od wtorku do piątku w godz. 11.00–16.00,
 • w soboty w godz. 10.00–18.00,
 • w niedziele w godz. 10.00–17.00.

W dni świąteczne punkt jest nieczynny. Kontakt telefoniczny: 22 484 24 47 – tylko w godzinach pracy punktu.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

 • plakat Budżet Obywatelski Mazowsza

  Głosujemy w Budżecie Obywatelskim Mazowsza 2025

  Do 23 czerwca 2024 r. trwa głosowanie w 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. O głosy mieszkańców województwa walczy aż 288 projektów. Są wśród nich zadania, które dotyczą naszej najbliższej okolicy. Zachęcamy do popierania lokalnych inicjatyw.
 • Grafika wektorowa. Ikony osób stojących wokół napisu NGO. Poniżej tekst: Otwarty konkurs ofert.

  Ostatnie dni na złożenie wniosku w ramach konkursu ofert

  Tylko do najbliższej środy (19 czerwca), do godz. 13.00, trwa nabór wniosków w otwartym konkursie ofert dla organizacji pozarządowych. Kwota, jaką gmina Konstancin-Jeziorna zamierza przeznaczyć na realizację zadań z zakresu m.in. kultury fizycznej, turystyki i integracji to 150 tys. zł.