W dniach 8–9 maja oraz 30 czerwca br. mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. Mobilny gabinet diagnostyczny stanie m.in. przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza. Wystarczy tylko wcześniej zadzwonić i umówić się na wizytę.
Mammografia pozostaje najskuteczniejszym narzędziem profilaktyki raka piersi. Regularne wykonywanie tego badania umożliwia wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, co znacząco zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Mammografia jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym – nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, a zastosowany podczas procedury ucisk nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kobiety ani nie uszkadza tkanki piersi.
Skorzystaj z bezpłatnej mammografii
W maju i w czerwcu mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna będą mogły skorzystać z darmowych badań w ramach programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co ważne, nie jest wymagane skierowanie – wystarczy tylko wcześniej zadzwonić i umówić się na wizytę.
Pierwsza okazja nadarzy się już 8 i 9 maja, gdy przy ul. Warszawskiej 94 (parking Auchan) stanie mobilna pracownia diagnostyczna firmy Lux Med Diagnostyka. Zapisy prowadzone są pod nr tel.: 22 880 90 80 (wew. 3).
Druga akcja odbędzie się 30 czerwca – tym razem specjalistyczny pojazd firmy Medica zaparkuje przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77. Rejestracja na to badanie odbywa się pod nr tel.: 42 254 64 17.
Obie akcje skierowane są do kobiety w wieku 45–74 lat, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi. Mammografia może być wykonana:
- co 24 miesiące, jeśli nie zdiagnozowano wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi;
- co 12 miesięcy, jeśli zakończono leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu;
- co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi prowadzona jest uzupełniająca hormonoterapia (HT).
Z udziału w programie profilaktycznym NFZ wyłączone są kobiety objęte „opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznego uwarunkowania ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika”, a także „kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”.