Zmiany w komunikacji publicznej – gmina trzyma rękę na pulsie | Konstancin-Jeziorna

Zmiany w komunikacji publicznej – gmina trzyma rękę na pulsie

06-12-2024

Gmina Konstancin-Jeziorna wsłuchuje się w głosy mieszkańców dotyczące funkcjonowania komunikacji publicznej po zmianach wprowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Rozważane jest m.in. skierowanie autobusów przegubowych na trasę linii 251, co pozwoliłoby poprawić komfort podróży do stacji Metro Wilanowska.

Ostatnie tygodnie przyniosły istotne zmiany w organizacji komunikacji publicznej w gminie Konstancin-Jeziorna. Wynikały one m.in. z uruchomienia tramwaju do Wilanowa oraz trwającej przebudowy ul. Piaseczyńskiej (DW721). Niestety, zmiany te wiązały się z pewnymi utrudnieniami, za co Michał Wiśniewski, burmistrz Konstancina-Jeziorny, przeprasza mieszkańców. 

Wszystkie zgłaszane do magistratu uwagi i sygnały są na bieżąco przekazywane do Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, który odpowiada za organizację, zarządzanie i nadzór nad komunikacją zbiorową w aglomeracji warszawskiej. Obecna sytuacja skłoniła władze gminy do poszukiwania rozwiązań, które pozwoliłyby poprawić warunki oraz komfort podróżowania do i z Warszawy. Jednym z analizowanych pomysłów jest wprowadzenie autobusów przegubowych na linię 251.

Autobus przegubowy

Przypomnijmy: według pierwotnych planów Zarządu Transportu Miejskiego linia 251 miała zostać przekierowana na Kabaty. Dzięki zaangażowaniu konstancińskiego samorządu oraz mieszkańców udało się obronić dotychczasową trasę, która łączy Konstancin-Jeziornę z Metrem Wilanowska. Co więcej, trasę wydłużono, a częstotliwość kursów została zwiększona. Zmiany te spowodowały jednak przepełnienie autobusów, szczególnie w godzinach szczytu, gdyż linię 251 obsługują pojazdy standardowe o długości 12 metrów.

W odpowiedzi na zgłaszane przez mieszkańców problemy, gmina podjęła działania mające na celu poprawę komfortu podróżowania. Rozważanym rozwiązaniem jest wprowadzenie autobusów przegubowych na wybrane kursy. W czwartek (5 grudnia), odbył się próbny przejazd techniczny 18-metrowym pojazdem. Sprawdzono m.in. możliwość zawracania na pętlach Pańska i os. Grapa oraz na rondzie u zbiegu ul. Długiej i ul. Dworskiej. Wyniki testów są obiecujące. Decyzja o skierowaniu autobusów przegubowych na linię 251 zależy jednak od rozwiązania kilku kwestii technicznych, co ma nastąpić w najbliższym czasie.

Cenne uwagi

Do Urzędu Miasta i Gminy napływają również sygnały dotyczące m.in. potrzeby lepszej koordynacji linii miejskich z lokalnymi liniami L. – Każda opinia mieszkańców jest dla nas niezwykle cenna – podkreśla burmistrz Michał Wiśniewski. – Gmina przekazała już swoje postulaty do ZTM wraz z propozycjami zmian w siatce połączeń. Przed nami jeszcze rozmowy – również z sąsiednimi gminami, które muszą zgodzić się na proponowane rozwiązania.

Kluczowym elementem usprawnienia funkcjonowania linii L jest budowa zajezdni na tzw. żeberku. Realizacja tej inwestycji umożliwi skrócenie obecnych, zbyt długich tras i poprawę synchronizacji przesiadek między „czerwonymi” autobusami a liniami L. – Po uchwaleniu budżetu gminy na 2025 rok, zaplanowane w nim środki pozwolą na rozpoczęcie realizacji tego projektu – zaznacza burmistrz.

Twoje uwagi są ważne

Zachęcamy mieszkańców gminy do przesyłania swoich uwag dotyczących komunikacji zbiorowej na adres: ztmatztm [dot] waw [dot] pl, z kopią na: drogiatkonstancinjeziorna [dot] pl. Każda opinia ma znaczenie i pomoże nam lepiej dostosować transport publiczny do Waszych potrzeb.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Osoba przegląda i analizuje dokumenty, wskazując długopisem fragment tekstu na kartce.

    Gmina odzyskała część dotacji od niepublicznej szkoły No…

    Ponad 731 tys. zł wróciło na konto gminy Konstancin-Jeziorna z tytułu zwrotu dotacji podmiotowej pobranej w nadmiernej wysokości przez niepubliczną szkołę No Bell. Pieniądze udało się odzyskać dzięki działaniom samorządu, który wystawił tytuły wykonawcze.
  • Wynik głosowania nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi Konstancina-Jeziorny z dnia 24 czerwca 2025 r., przedstawiający 5 głosów „za”, 14 „przeciw”, 1 wstrzymujący się, brak głosów nieważnych i 1 osobę nieobecną, z imienną listą głosujących i podziałem kolorystycznym decyzji.

    Echa sesji absolutoryjnej: prostujemy kłamstwa i…

    Rada Miejska nie udzieliła burmistrzowi Michałowi Wiśniewskiemu, mimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, absolutorium za 2024 r. W trakcie sesji oraz w późniejszych wypowiedziach radnych pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji. Nie mają one odzwierciedlenia w faktach finansowych.