Willa Hugonówka | Konstancin-Jeziorna

Willa Hugonówka

Willa Hugonówka – obecna siedziba Konstancińskiego Domu Kultury (prosta bryła, trzy kondygnacje, dużo okien, jasna elewacje). Zdjęcie zrobione z boku budynku. Po prawej stronie zdjęcia, na trawie stoi drewniany leżak.

ul. Mostowa 15
05-520 Konstancin-Jeziorna
 

Okazały budynek umiejscowiony przy Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, powstał na zlecenie Hugona Seydla, warszawskiego winiarza, sędziego Trybunału Handlowego i konsula honorowego Królestwa Serbii w Polsce. Nazwa pochodzi od imienia właściciela, który na początku dwudziestego wieku zakupił działkę położoną na pograniczu Konstancina i Skolimowa.

Budynek z charakterystycznymi tarasami na wysokości pierwszego piętra i przystanią dla łodzi poniżej głównego wejścia, pełnił funkcję pierwszego na tym terenie zakładu przyrodoleczniczego. Wyposażony w łazienki przystosowane do zabiegów leczniczych, inhalatorium, salę gimnastyczną, a także salon i czytelnię przyciągał kuracjuszy. Po pierwszej wojnie światowej zakończył swoją działalność, przyczyniając się przedtem do przyznania Konstancinowi statusu uzdrowiska.

Pensjonat

W dwudziestoleciu międzywojennym Hugonówka przeszła na własność rodziny Andrzejewskich i stała się pensjonatem, w którym w sezonie letnim wynajmowano pokoje. Zaczęto ją wówczas nazywać „Domem pod diabłami”, ze względu na rzeźby dwóch faunów umieszczonych na postumentach stojących przy wejściu na schody.

Kino Beata

Po drugiej wojnie światowej budynek zaczął pełnić funkcję publiczne. U schyłku lat 40. mieścił się tu Instytut Ludowy szkolący działaczy partyjnych. Na początku lat 50. miał tu swoją siedzibę Zespół Pieśni i Tańca Centralnej Rady Związków Zawodowych „Skolimów”. Po rozwiązaniu zespołu, pod koniec lat 50., w Hugonówce otwarto kino „Fregata”, a następnie kino „Beata” działające do 1990 r. W latach 1991–1997 działało tu kino i „Pub pod Diabłami”. Zniknęły rzeźby faunów, budynek powoli niszczał, a po pożarze w 1993 r. stopniowo zaczął zamieniać się w ruinę.

Konstanciński Dom Kultury

Decyzję o jego rewitalizacji podjęto w 2004 r. i po wielu perturbacjach zakończono z sukcesem w styczniu 2014 r. Obecnie Hugonówka jest siedzibą Konstancińskiego Domu Kultury.